Dánio perlové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDánio perlové
alternativní popis obrázku chybí
Dánio perlové, samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
chybí údaje[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád máloostní (Cypriniformes)
Čeleď kaprovití (Cyprinidae)
Podčeleď Danioninae
Rod dánio (Danio)
Binomické jméno
Danio margaritatus
(Roberts, 2007)
Synonyma
  • Celestichthys margaritatus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dánio perlové (Danio margaritatus), známé též pod obchodním názvem razborka galaxy (Microrasbora sp. Galaxy), je drobná sladkovodní paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovití (Cyprinidae). Pochází z Myanmaru.[2] České i odborné druhové jméno poukazuje na výraznou kresbu na těle ryb, které vypadají jako poseté perlami. Pro své atraktivní zbarvení a velikost nepřesahující 3 cm se dánia perlová stala žádanými akvarijními rybami.

Taxonomie a názvosloví[editovat | editovat zdroj]

Dánio perlové bylo objeveno roku 2006. Vzhledem k podobnosti s druhem tehdy známým jako Microrasbora erythromicron (dnes Danio erythromicron) byl nový a dosud nepopsaný druh zprvu řazen do rodu Microrasbora. Na akvaristickém trhu se záhy po svém objevu rozšířil pod obchodním jménem Microrasbora sp. Galaxy (anglicky galaxy rasbora, česky razborka galaxy). Roku 2007 bylo dánio perlové vědecky popsáno jako Celestichthys margaritatus (což lze přeložit jako nebeská rybka pokrytá perlami, anglicky se nazývá Celestial Pearl Danio) a zařazeno do nově ustanoveného rodu Celestichthys. Na základě pozdějších výzkumů a analýzy DNA byl však rod Celestichthys synonymizován s rodem Danio a současný platný vědecký název dánií perlových je Danio margaritatus.

České jméno dánio perlové je ojediněle používáno i pro druh Danio albolineatus, jehož správné české jméno je dánio duhové. Jedná se o doslovný překlad anglického jména dánia duhového, Pearl Danio.

Výskyt a biotop[editovat | editovat zdroj]

Typová lokalita druhu se nachází poblíž města Hopong, 30 km východně od města Taunggyi ve východním Myanmaru, v nadmořské výšce asi 1040 m. Jedná se o rychle se rozvíjející lokalitu s intenzivní výstavbou. Dánio perlové zde žije v malých a mělkých jezírkách v travnaté krajině, napájených prameny a průsaky. Voda je zde nejvýše 30 cm hluboká a bohatě zarostlá rostlinami podobnými vodnímu moru z čeledi voďankovitých (Hydrocharitaceae). V lednu 2007 zde byla naměřena teplota vody 22-24 °C. V lokalitě byly zjištěny tři další druhy ryb: Microrasbora podobná nebo totožná s druhem Microrasbora rubescens, malá blíže neurčená mřenka rodu Yunnanilus a malý rybožravý hadohlavec Channa harcourtbutleri.[3] Výskyt dánií perlových byl později zjištěn v širší oblasti povodí řeky Salwin – v jižní části státu Shan a severním Thajsku.[4]

Chov a rozmnožování v akváriu[editovat | editovat zdroj]

Maximální počet jiker od jedné samice během jednoho třecího období je přibližně 30.

Samice

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]
  2. http://www.fishbase.org/Summary/speciesSummary.php?ID=63298
  3. ROBERTS, Tyson R. The “Celestial Pearl Danio”, a new genus and species of colourful minute cyprinid fish from Myanmar (Pisces: Cypriniformes). The Raffles Bulletin of Zoology. 28. únor 2007, roč. 55, čís. 1, s. 131-140. (anglicky) 
  4. http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Danio&species=margaritatus&id=1079

Odkazy[editovat | editovat zdroj]