Salwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Salwin
řeka ve Ville de Liuku v Jün-nanu v ČLR
řeka ve Ville de Liuku v Jün-nanu v ČLR
Základní informace
Délka toku 2820 km
Plocha povodí 325 000 km²
Průměrný průtok 6700 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
Tibetská náhorní plošina
Ústí
Andamanské moře
0 m n. m.
Protéká
Myanmar (Barma)Myanmar (Barma) Myanmar (Barma), ČínaČína Čína (Tibetská autonomní oblast, Jün-nan), ThajskoThajsko Thajsko
Úmoří, povodí
Indický oceán, Andamanské moře
Salween watershed.png
mapa povodí řeky

Salwin (barmsky သံလ္ဝင္မ္ရစ္, IPA2 θànlwìn myiʔ, tibetsky རྒྱ་མོ་དངུལ་ཆུ་, čínsky pinyin Nù Jiāng, znaky 怒江, thajsky แม่น้ำสาละวิน) je řeka v ČLR (Tibetská autonomní oblast, Jün-nan), v Myanmaru a částečně také v Thajsku Je 2820 km dlouhá. Povodí má přibližně rozlohu 325 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení z ledovců ve hřbetu Tangla na východě Tibetské náhorní plošiny. Protéká územím Jün-nanské a Šanské vysočiny, kde vytváří soutěsky hluboké 1500 m (místy až 3000 m). Na dolním toku pak teče v rovině a poblíž ústí vytváří mělčiny a písečné prahy. Vlévá se dvěma rameny do Andamanského moře.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je v horní části povodí převážně sněhový a ve střední a dolní části povodí dešťový. Režim je monzunový, s nejvyšším vodním stavem v létě. V době monzunu se úroveň hladiny v soutěskách zvyšuje místy o 20 až 27 m. Průměrný průtok vody poblíž ústí činí přibližně 6700 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná na úsecích o celkové délce 120 km. Po řece se plaví dřevo. V ústí leží mořský přístav Mawlamyaing.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]