Cotylorhynchus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCotylorhynchus
Stratigrafický výskyt: Spodní až střední perm, asi před 280-272 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra kotyloryncha
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída Synapsida
Řád Caseasauria
Čeleď Caseidae
Rod Cotylorhynchus
Stovall, 1937
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cotylorhynchus je rod dávno vymřelého býložravého synapsida. Žil v období permu (mladší prvohory, asi před 280-272 miliony let). Jde o poměrně velkého zástupce skupiny, patřícího k nejmohutnějším suchozemským obratlovcům své doby. Charakteristickým rysem plaza je proporcionálně velmi malá hlava. Kotylorynchové měli soudkovité trupy a měřili asi 3 až 4 metry na délku. Byli býložravými tvory a mohli se stávat kořistí dravých plazů, jako byli například gorgonopsidi nebo jiní draví synapsidi. V současnosti jsou rozeznávány tři platné rody tohoto druhu, C. romeri (popsán 1937), C. hancocki (1953) a C. bransoni (1962). Tento plaz, který však byl blíže příbuzný savcům než třeba ještěrkám, žil na území dnešní Severní Ameriky (zejména státy Oklahoma a Texas v USA).

Kostra druhu Cotylorhynchus romeri

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Olson, Everett C. (1962). "Late Permian Terrestrial Vertebrates, U. S. A. and U. S. S. R". Transactions of the American Philosophical Society. 52 (2).
  • Stovall, J. Willis; Price, Llewellyn; Romer, Alfred (1966). "The Postcranial Skeleton of the Giant Permian Pelycosaur Cotylorhynchus romeri". Bulletin of the Museum of Comparative Zoology. 135 (1).