Corrie ten Boom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Corrie ten Boom
CorrieTenBoom.jpg
Narození 15. dubna 1892
Amsterdam
Úmrtí 15. dubna 1983 (ve věku 91 let)
Placentia
Příčina úmrtí Hemicerebrální porucha
Bydliště Haarlem
Národnost Nizozemci
Ocenění Spravedlivý mezi národy
Rodiče Casper ten Boom
Příbuzní Betsie ten Boom
Web www.tenboom.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cornelia (Corrie) ten Boom (15. dubna 1892 - 15. dubna 1983) byla holandská křesťanka, která přežila holokaust. Za druhé světové války pomáhala Židům pronásledovaným nacistickým Německem. V roce 1967 jí byl udělen titul Spravedlivý mezi národy. Po válce napsala mnoho knih s křesťanskou tématikou. Zemřela ve Spojených státech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v roce 1892 v Haarlemu v severním Holandsku v křesťanské rodině jako jedno z mnoha dětí.

V roce 1940 po okupaci Holandska Německem byla ihned zakázána duchovní společnost „Klub ten Boomových“. Od roku 1942 se celá rodina ten Boomových velmi aktivně zapojila do podzemního hnutí. Ukrývala židovské uprchlíky, které tak uchránila od jisté smrti. Pomoc a ukrývání Židů byla u celé rodiny motivována silnou vírou. Přesto se rodina nijak nesnažila obracet uprchlíky na křesťanskou víru. Dokonce se snažili zajistit uprchlíkům košer stravu a možnost slavit šábes. Celá rodina ten Boomových byla zatčena 28.3. 1944 za pomoci holandského udavače (Corrie se později podařilo zjistit jeho jméno - Jan Vogel). Byli nejprve posláni do vězení ve Scheveningenu, později do Vughtu (holandského koncentračního tábora pro politické vězně) a nakonec do německého koncentračního tábora Ravensbrück. Zde umírá v září 1944 Corriina sestra Betsie. Corrie byla propuštěna v prosinci 1944. V autobiografickém románu Útočiště později napsala, že její propuštění bylo administrativní chybou a o něco později byly v koncentračním táboře postříleny všechny vězeňkyně jejího věku.

Po válce se vrátila do Holandska a později začala podnikat cesty po celém světě, na kterých kázala o křesťanství, lásce a odpuštění. V prosinci 1967 byla oceněna titulem Spravedlivý mezi národy. Za svou činnost za druhé světové války byla povýšena holandskou královnou do šlechtického stavu. Muzeum v Haarlemu, v holandském městě, kde se narodila a strávila větší část svého života, je pojmenováno po ní.

Corrie se nikdy nevdala a neměla žádné děti. Zemřela na své narozeniny v jednadevadesáti letech.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Útočiště
  • Tulákem pro Krista
  • Ježíš je vítěz
  • Odlesky Boží slávy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]