Cornelis Bloemaert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cornelis Bloemaert
Cornelis Bloemaert - S. Willibrordus.jpg
Narození 1603
Utrecht
Úmrtí 28. září 1692 (ve věku 88–89 let)
Řím
Povolání malíř, rytec, kreslíř a rytina
Rodiče Abraham Bloemaert
Příbuzní Frederick Bloemaert
Hendrick Bloemaert
Adriaen Bloemaert
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cornelis Bloemaert II (1603 – 28. září 1692) byl nizozemský malíř a rytec.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Cornelis Bloemaert se narodil v Utrechtu. Studoval u svého otce Abrahama Bloemera a jeho bratrů Hendricka a Adriaana spolu s dalším otcovým žákem Gerardem van Honthorstem. Přestože studoval malbu, věnoval se především tvorbě grafiky, kterou studoval u Crispijna van de Passeho. Pro jeho rytiny je příznačná bohatost barev a hladkost jejich přechodů. V roce 1630 odcestoval do Paříže, v roce 1633 odešel do Říma. Mezi jeho žáky byli Michel Natalis a Gilles Rousselet. Mezi jeho známější rytiny patří Svatá rodina od Annibale Carracciho, Adorace pastýřů od Pietro da Cortony a Meleager Petera Paula Rubense.

Podle Houbrakena Bloemaert v Římě vytvořil rytiny mnoha italských obrazů. V letech 1664-1677 pracoval s Charlesem de la Haye a dokončil gravírování fresek Pietro da Cortony ve Florencii v Palazzo Pitti. V letech 1659 až 1667 pracoval na rytinách pro italského jezuitského historiografa a spisovatele Daniella Bartoliho, pro jeho monumentální dílo Istoria della Compagnia di Gesu (Řím, 1650–1673), klasické dílo italské literatury, které obsahuje šest svazků s celkovou délkou přes 10 000 stran. Protože mezitím jeho otec zemřel, rozhodl se nevracet domů a zůstal v Římě až do své smrti.

Byl členem spolku Bentvueghels s přezdívkou Winter.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cornelis Bloemaert na anglické Wikipedii a Istoria della Compagnia di Gesu na anglické Wikipedii.