Conrad Dietrich Magirus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Conrad Dietrich Magirus
Conrad-magirus.jpg
Narození 26. září 1824
Ulm
Úmrtí 26. června 1895 (ve věku 70 let)
Ulm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Conrad Dietrich Magirus (26. září 1824, Ulm26. června 1895, tamtéž) byl německý podnikatel, průkopník automobilismu a požární ochrany a vynálezce automobilového hasičského žebříku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Conrad Magirus se narodil 26. září 1824 v rodině obchodníka s koloniálním zbožím a majitele manufaktury v Ulmu. V rámci přípravy na budoucí povolání obchodníka strávil sedm let v italské Neapoli.

Ještě v první polovině 19. století, ve věku 23 let Magirus složil z členů tělocvičného spolku Turnerů, který v Ulmu vedl, hasičské družstvo. To se stalo prvním oficiálním dobrovolným hasičským družstvem města. O rok později vzniklo i družstvo druhé a vedení města pověřilo Magiruse reorganizací a vedením hasičského sboru. V pozici jeho velitele působil až do roku 1880.

V roce 1850 převzal otcův obchod a továrnu v Ulmu. V tomto roce vydal vlastním nákladem knihu „Alle Theile des Feuer-Lösch-Wesens“.

Ilustrace ke knize „Alle Theile des Feuer-Lösch-Wesens“ (1850)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • 10. července 1853 založil Conrad Magirus s deseti zástupci hasičských spolků z okolí v Plochingenu v hostinci „Gasthaus zum Waldhorn“ dodnes existující oborový svaz německých hasičů (Deutscher Feuerwehrverband).
  • V rodném Ulmu byla jeho jménem pojmenována ulice: Magirusstraße spojuje Sedanstraße s ulicí Blaubeurer Straße, na které se nachází továrna firmy. V mnoha jiných městech Německa jsou jménem vynálezce pojmenovány ulice (Berlín, Stuttgart a další).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Žebřík Magirus z roku 1904