Concavenator

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxConcavenator
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 130 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Concavenator
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Allosauroidea
Čeleď Carcharodontosauridae
Rod Concavenator
Ortega, Escaso & Sanz, 2010
Binomické jméno
Concavenator corcovatus
Ortega, Escaso & Sanz, 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Concavenator („lovec z oblasti Cuenca“) byl rodem středně velkého teropodního dinosaura z čeledi Carcharodontosauridae, který žil v období spodní křídy před přibližně 130 miliony let (stupeň barrem) na území dnešního Španělska (provincie Cuenca, lokalita Las Hoyas). Typový druh C. corcovatus („mající hrb na hřbetě“) byl popsán španělskými paleontology v roce 2010.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Concavenator byl asi 5 až 6,1 metru dlouhý[1] a zhruba 320 kilogramů vážící[2] dravý dinosaurus, pohybující se po dvou končetinách. Přední končetiny měl kratší, čelisti byly mohutné a osázené vroubkovanými zuby. Zajímavým znakem však byly velké výběžky dvou obratlů nad pánví, které zřejmě za života zvířete podpíraly jakýsi velký hrbol. Ten mohl sloužit k termoregulaci (podobně jako u současných velbloudů) nebo k vnitrodruhové signalizaci. Stopy kulhajícího teropoda střední velikosti, popsané roku 2017 ze sedimentů souvrství Las Hoyas, mohly patřit právě rodu Concavenator.[3]

Opeření[editovat | editovat zdroj]

Na loketních kostech tohoto dinosaura objevili vědci jakési hrbolky, mající zřejmě vazbu na ukotvení pernatých struktur. Je tedy možné, že zaživa byl konkavenátor alespoň na předních končetinách opeřený. Žádné otisky peří v okolí zkameněliny sice objeveny nebyly (naopak zachovaly se otisky šupin z některých partií těla), opeření je však poměrně pravděpodobné. V tom případě je možné spatřovat jeho počátek již u primitivních zástupců kladu Neotetanurae, žijících v období střední jury.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 102 (anglicky)
  3. J.J. Moratalla, J. Marugán-Lobón, H. Martín-Abad, E. Cuesta, and A.D. Buscalioni (2017). A new trackway possibly made by a trotting theropod at the Las Hoyas fossil site (Early Cretaceous, Cuenca Province, Spain): Identification, bio-dynamics and palaeoenvironmental implications. Palaeontologia Electronica 20.3.59A: 1-14. https://doi.org/10.26879/770

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]