Concavenator

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Concavenator
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 130 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Concavenator
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Nadčeleď: Allosauroidea
Čeleď: Carcharodontosauridae
Rod: Concavenator
Ortega, Escaso & Sanz, 2010
Binomické jméno
Concavenator corcovatus
Ortega, Escaso & Sanz, 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Concavenator ("lovec z oblasti Cuenca") byl rodem středně velkého teropodního dinosaura z čeledi Carcharodontosauridae, který žil v období spodní křídy před přibližně 130 miliony let (stupeň barrem) na území dnešního Španělska (provincie Cuenca, lokalita Las Hoyas). Typový druh C. corcovatus ("mající hrb na hřbetě") byl popsán španělskými paleontology v roce 2010.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Concavenator byl asi 4-6 metrů dlouhý dravý dinosaurus, pohybující se po dvou končetinách. Přední končetiny měl kratší, čelisti byly mohutné a osázené vroubkovanými zuby. Zajímavým znakem však byly velké výběžky dvou obratlů nad pánví, které zřejmě za života zvířete podpíraly jakýsi velký hrbol. Ten mohl sloužit k termoregulaci (podobně jako u současných velbloudů) nebo k vnitrodruhové signalizaci.

Opeření[editovat | editovat zdroj]

Na loketních kostech tohoto dinosaura objevili vědci jakési hrbolky, mající zřejmě vazbu na ukotvení pernatých struktur. Je tedy možné, že zaživa byl konkavenátor alespoň na předních končetinách opeřený. Žádné otisky peří v okolí zkameněliny sice objeveny nebyly (naopak zachovaly se otisky šupin z některých partií těla), opeření je však poměrně pravděpodobné. V tom případě je možné spatřovat jeho počátek již u primitivních zástupců kladu Neotetanurae, žijících v období střední jury.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Zpráva o objevu na webu Nature.com
  • Ortega F., Escaso, F. and Sanz, J.L. (2010). "A bizarre, humped Carcharodontosauria (Theropoda) from the Lower Cretaceous of Spain." Nature, 467: 203-206. doi:10.1038/nature09181