Col du Lautaret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Col du Lautaret

Col du Lautaret je horské silniční sedlo v departmentu Hautes-Alpes ve Francii ležící v nadmořské výšce 2058 m. Rozděluje hranice mezi údolími Romanche a Guisane. Pramení zde významná řeka Dauphineských Alp Durance.

Údolí jsou propojená s národní cestou 91 (GrenobleLe Bourg-d'OisansBriançon). Lautaret je jedním z nejnižších bodů v linii horského hřebene, který odděluje „sever“ (Rhône-Alpes region) a „jih“ (Provence-Alpes-Côte d'Azur region) zeměpisné oblasti francouzských Alp. Sedlo bylo formované ledovcem, který tekl dolů na obě strany do dvou údolí, a tento fakt vysvětluje relativně mírné sklony svahů které ze sedla klesají.

Sedlo bylo dlouho používané jako komunikační cesta mezi Grenoblem a městem Briançon, a jako snadný přechod do Itálie přes Alpy. Sedlo je otevřené po celý rok, a jsou z něj krásné výhledy na horu La Meije na jihozápadě a Grand Galibier na severu.

Col du Lautaret je také známé svou botanickou zahradou vybudovanou v jednom ze stylových domů v sedle a svou úlohu také plní při cyklistickém závodu Tour de France. Ze sedla na sever pokračuje silnice na vyšší sedlo Col du Galibier.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]