Clark Ashton Smith

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Clark Ashton Smith
Narození13. ledna 1893
Auburn
Úmrtí14. srpna 1961 (ve věku 68 let)
Pacific Grove
Příčina úmrtíkrvácení do mozku
Místo pohřbeníAuburn
PseudonymKlarkash-Ton
Povoláníbásník, sochař, malíř, romanopisec, spisovatel, autor sci-fi a překladatel
Alma materPlacer High School
Žánrfantasy, dark fantasy, horor a science fiction
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clark Ashton Smith (13. ledna 189314. srpna 1961) byl americký spisovatel, básník, malíř a spisovatel horroru, fantasy a sci-fi. Pro své příběhy, literární přátelství s H. P. Lovecraftem od roku 1922 do smrti roku 1937 je dodnes populární. S Lovecraftem a Robertem E. Howardem, také přítelem a korespondentem, zůstává Smith jedním z nejslavnějších přispěvatelů do pulp magazínu Weird Tales.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Smith trávil většinu svého života v malém městě. Žil v malé místnosti se svými rodiči, Fanny a Timeem Smithovými. Jeho formální vzdělání bylo omezeno: trpěl psychickými poruchami, a kvůli tomuto problému prošel pouze osmi roky mluvnické školy a nikdy se nedostal na střední školu. Po opuštění školy pokračoval v samostudiu, učil se francouzsky a španělsky a jeho téměř fotografická paměť mu umožnila uchovat si v paměti nesmírné množství informací z širokého rozsahu četby, včetně několika celých slovníků a encyklopedií.

Raná tvorba a inspirace[editovat | editovat zdroj]

Smith začal psát povídky ve věku jedenácti let a dvě z nich, Meč Zagan a Černé diamanty, byly později publikovány v Hippocampus Press. Obě povídky jsou charakterizovány středověkou výpravou a výpravou podobnou pohádkám tisíce a jedné noci. Smithovu ranou tvorbu dále ovlivnily podobné pohádky bratří Grimmů (rovněž podobné arabským pohádkám) a práce Edgara Allana Poea. V pozdějším mládí se stal chráněncem sanfranciského básníka George Sterlinga, který mu pomohl publikovat jeho první sbírku básní The Star-Treader a další básně, která se dočkala velmi dobrého přijetí u amerických kritiků, jeden z nich nazval C. A. Smitha Keatsem Pacifiku. Díky Sterlingovi vešel Smith ve známost coby člen místního nočního klubu Auburn Monday, kde se značným úspěchem četl několik ze svých básní . Publikace Ebony and Crystal roku 1922 byla následována nadšeným dopisem od H. P. Lovecrafta, čímž začalo patnáct let přátelství a korespondence.

Zaměstnání a manželství[editovat | editovat zdroj]

Smith byl po většinu svého života nucen vykonávat podřadná zaměstnání jako sbírání ovoce a kácení dřeva z důvodu finančního zabezpečení sebe a svých rodičů. Po smrti svých rodičů se 10. listopadu 1954 oženil s Carol Jones Dormanovou a odstěhoval se do Pacific Grove v Kalifornii.

Zdraví a smrt[editovat | editovat zdroj]

Smith trpěl celý svůj život očními problémy. Zemřel ve spánku 14. srpna 1961.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]