Přeskočit na obsah

Cigareta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
cigarety s filtrem

Cigareta je tabákový výrobek – jemně řezaná tabáková směs (FCSA) zabalená v cigaretovém papírku. V současnosti jsou průmyslově vyráběné cigarety většinou opatřené filtrem. Tabák v cigaretách je směsí tabáků (až 30 druhů tabáku) různého původu s různými postupy fermentace a dalších přísad. Výsledný mix dává různým značkám cigaret různou chuť. Tvoří jej tabák nakrájený na velmi tenké nitkovité proužky z vysokým obsahem laminy a s minimálním množstvím zlomků laminy. V současnosti je u většiny cigaret používaný řez 0,9 mm. Čím hrubší řez, tím silnější a aromatičtější kouř a tím větší tvorba částicové fáze.

Oficiální definice

Vyhláška českého ministerstva zemědělství č. 344/2003 Sb. definuje cigaretu takto:

Cigaretou se rozumí tabákový smotek, který

 1. lze kouřit jako takový a který není doutníkem podle písmene c) nebo cigarillem podle písmene d),
 2. se jednoduchou neprůmyslovou manipulací vloží do dutinky z cigaretového papíru nebo
 3. se jednoduchou neprůmyslovou manipulací zabalí do cigaretového papíru.

Složení cigarety

Součástí cigarety jsou

Náústkový papír

Prodyšný materiál, částečně regulující tah cigarety. Může být perforovaný z důvodu prodyšnosti. Perforace je souhrn mikroskopických děr v první třetině náústkového papíru (prováděna mechanicky nebo laserem). Náústkový papír je mechanickým pojítkem mezi částí filtru a cigaretového provazce složeného z tabákové směsi obalené cigaretovým papírem.

Cigaretový filtr

Vyrábí se z acetátu celulózy.

Filtry od cigaret tvoří třetinu veškerého odpadu z moří a oceánů sbíraného na plážích.[1] Jiná zpráva zobecňuje, že 90% odpadu v oceánech tvoří plasty[2] (acetát celulózy, který tvoří filtr, patří mezi plasty).

Cigaretový papír

Je to obal obklopující tabákový provazec. Je v něm nejvíce chemikálií z celé cigarety. Jedná se o speciální papír určený pro průmyslovou výrobu a ruční balení cigaret. Používá se lněný nebo konopný, vysoce kvalitní celulózový papír. Cigaretový papír reguluje rychlost hoření cigarety.

Do papíru se přidávají různé chemikálie, jako:

Tabáková směs

Skládá se z mnoha druhů tabáků, které jsou vzájemně promíchány a následně fermentovány. Základní odrůdy tabáků pro směs tvoří burley, oriental a virginia. Fermentační přísady mohou být například příchutě čokolády, brandy, vanilky apod.

Pěstování tabáku

Pěstování kvalitního tabáku začíná pečlivou přípravou půdy a sazenic. Semena tabáku jsou malá (na 1 gram jich připadá 10 000 až 30 000), rychle však během 5 až 10 dnů vyklíčí. Při správné přípravě půdy k výsevu během dvou měsíců vyrostou do výše 15 až 20 cm. Poté se přesazují na pole. Po 3 až 4 měsících na poli jsou rostliny zralé pro sklizeň. Dvě ze tří nejdůležitejších odrůd tabáku - Virginia a Oriental - se sklízejí postupně, od časně zrajících listů u země postupně směrem vzhůru tak, jak dozrávají jednotlivé vrstvy na stvolu. Další důležitá odrůda tabáku - Burley - se sklízí zpravidla jednorázově. Rostlina se uřízne a po usušení se odtrhnou listy od stvolu. Proces sušení je důležitý pro finální kvalitu listů a profesionální dovednosti pěstitele jsou rozhodující pro zdůraznění různých charakteristických chutí tabáku. Tabák odrůdy Virginia se suší metodou nazývanou "flue curing". Tabák se pověsí do specializovaných sušáren, kde vodu z listů odpaří vyhřívaný vzduch. Tento postup trvá až jeden týden. Během této doby je třeba neustále sledovat a postupně zvyšovat teplotu. Příliš vysoké i příliš nízké teploty ve kterékoli fázi postupu mají na kvalitu negativní vliv. Tabák odrůdy Burley se suší na vzduchu v dobře větraných sušárnách, což je proces trvající až dva měsíce. Tabák odrůdy Oriental se suší na slunci. Listy se pověsí ven tak, aby byly vystaveny slunečnímu záření. Po usušení pěstitel listy tabáku třídí podle jejich polohy na stvolu a vlastností, zabalí je do žoků a dodá na aukci.[3]

Rozměry cigaret

Obvod většiny cigaret je přibližně 25 mm. Vyhláška definuje čtyři délky cigarety:

 • Standardní cigareta je dlouhá 70 mm,
 • Cigareta typu KING-SIZE je dlouhá 85 mm (84 - 85 mm),
 • Cigareta typu SUPER KING-SIZE je dlouhá 100 mm (93 - 100 mm),
 • Cigareta s označením LONGS (LONG SIZE) je dlouhá 120 mm.
 • Cigareta s označením SUPER LONGS (SUPER LONG SIZE) je dlouhá 150 mm.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Cigarety na Wikimedia Commons

Reference

 1. 17. dubna 2008 Kuřáci škodí mořím. Třetinu odpadu tvoří nedopalky - aktualne.cz
 2. 29. 3. 2008 Plasty v mořích zabíjejí zvířata. Ohrožují ale i lidi - aktualne.cz
 3. Philip Morris International CZ Pěstování Tabáku - philipmorrisinternational.com

Související články

CHYBA: {{Wikizprávy}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „kategorie“, „zpráva“.