V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Christian Battaglia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christian Battaglia
Narození 7. prosince 1914
Bratronice
Úmrtí 24. srpna 1991 (ve věku 76 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Christian svobodný pán von Battaglia (7. prosince 1914 Bratronice u Blatné24. srpna 1991) byl amatérský cyklista, jenž v sedle kola ujel na 935 000 km.[1] Byla po něm pojmenována Šumavská silniční cyklotrasa č. 33 Christiana Battaglii.[2] Měl sestru Blanku.

Příbuzenstvo
otec Quido Julius Battaglia
matka Gizela Battaglia rozená Bolzany
sestra Blanka Battaglia
dědeček Josef Battaglia

25 let po sobě startoval v nejdelším národním cyklomaratonu PrahaKarlovy Vary a zpět, nikdy ale nevyhrál žádný větší závod. Zemřel v sedle kola na úpatí kopce Tisovník kousek za Strakonicemi, když se vracel zpět domů, do Bratronic. V Bratronicích ho připomíná pamětní deska. Rodina Battagliů má hrobku asi 4 kilometry od Bratronic na kraji lesa, Christian v ní však pohřben není, nepřál si to.

Pocházel z benátského šlechtického rodu Battagliů, jehož historie sahá do 17. století. Battaglia znamená boj, což u Christian Battaglii platí mnohokrát. Jeho první zahraniční cesta do francouzského Marseille skončila tragicky, kdy se srazil s automobilem a hrozila mu amputace nohy. Unikl francouzským doktorům a odjel vlakem domů, kde ho čeští lékaři plně rehabilitovali. Rodina Battagliů byla pro svůj šlechtický původ perzekvována, zámeček v Bratronicích spolu s okolními pozemky byl zestátněn, a Battagliové byli pouze nájemníci. Za komunismu vězněn 5 měsíců za krádež, díky tomu vyhozen ze zbrojovky ČZM Strakonice a poté pracoval jako závozník u Pozemních staveb.[3]

Povídku o Christianovi Battagliovi zpracoval Ota Pavel ve sbírce Syn celerového krále, kde o něm byla napsána povídka Baroni na kolech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. biografický medailon na serveru CykloŠvec.cz
  2. Šumavská silniční cyklotrasa č.33 Christiana Battaglii na serveru NPŠumava.cz
  3. Jméno znamením osudu - litrerární práce Michala Mojžíše — 1. místo v soutěži Za oponou zapomnění, uspořádanou v roce 2006

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PAVEL, Ota. Syn celerového krále. 1. vyd. Praha: Olympia, 1972. 158+32 s. Kapitola Baroni na kolech. ; více vydání
  • VOTÝPKA, Vladimír. Návraty české šlechty. Praha ; Litomyšl: Paseka, 2000. 432 s. ISBN 80-7185-327-5. Kapitola 7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]