Chlorobi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChlorobi
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doména bakterie (Bacteria)
Kmen Chlorobi
Třída Chlorobia
Řád Chlorobiales
Čeleď Chlorobiaceae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlorobi (též zelené sirné bakterie) jsou kmen obligátně anaerobních fotoautotrofních bakterií, k němuž se však zařazuje pouze jedna čeleď s několika rody. Chlorobi jsou příbuzné kmenu Bacteroidetes.[1] Jsou to nejčastěji nepohyblivé druhy[1] a mohou se vyskytovat jako koky, tyčinky i spirály.

Modelovou bakterií v této skupině je Chlorobium tepidum.

Fotosyntéza[editovat | editovat zdroj]

Tyto bakterie jsou schopné fotosyntézy, a to zejména díky barvivu bakteriochlorofylu. Mnohá barviva také bývají v speciálních tělískách, chlorozomech. Donorem elektronů pro fotosyntézu jsou sulfidové ionty, vodík či oxid železnatý. Pokud je jím síra, často se po redukci ukládá mimo buňku, kde může být v budoucnu oxidována.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Chlorobi byly nalezeny například poblíž černých kuřáků v oceánu u Mexika, v hloubce 2500 metrů. V této hloubce žije bakterie "GSB1", a ačkoliv by se zdálo, že v takové hloubce není dostatek světla k fotosyntéze, vystačí si tato bakterie s tlumeným zářením z rozžhavených hornin[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chlorobi na anglické Wikipedii.

  1. a b D.A. Bryant & N.-U. Frigaard. Prokaryotic photosynthesis and phototrophy illuminated. Trends Microbiol.. Nov 2006, roč. 14, čís. 11, s. 488. DOI:10.1016/j.tim.2006.09.001. 
  2. http://www.osel.cz/index.php?clanek=2988
  3. Beatty JT, Overmann J, Lince MT, Manske AK, Lang AS, Blankenship RE, Van Dover CL, Martinson TA, Plumley FG. An obligately photosynthetic bacterial anaerobe from a deep-sea hydrothermal vent. Proc. Natl Acad. Sci. USA. 2005, roč. 102, čís. 26, s. 9306-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]