Chlorella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Chlorella

alternativní popis obrázku chybí
Mikrofoto řasy rodu Chlorella
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: zelené řasy (Chlorophyta)
Třída: Trebouxiophyceae
Řád: Chlorellales
Čeleď: Chlorellaceae
Rod: Chlorella
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlorella je rod sladkovodních jednobuněčných řas známých od roku 1890. Popsal ji mikrobiolog M. W. Beijerinck. Organizmy nerozeznatelné od Chlorelly (dnes označované za Acritarcha) žily na Zemi již v prekambriu před cca 1,5 miliardy lety.[1] Název chlorella je odvozen od řeckého slova "chloros" = zelený a latinské přípony "ella" = malá. Chlorella v porovnání s ostatními rostlinami obsahuje vysoké množství chlorofylu.[zdroj?]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Chlorella vulgaris (starším názvem pyrenoidosa) se užívá, často ve formě tablet či tekutých výtažků, jako doplněk stravy pro údajné léčivé účinky včetně prevence rakoviny. Podle American Cancer Society se však tyto léčivé účinky nikdy nepotvrdily a v jednom případě dokonce agentura FDA varovala provozovatele jedné internetové stránky, aby klamavou reklamu na Chlorellu stáhli. Chlorella je poměrně bohatým zdrojem některých vitamínů a minerálních látek, což může být tělu prospěšné, ale nikdy se nepotvrdily účinky Chlorelly na imunitní systém ani přesvědčivé důkazy o schopnosti potírat nádorové bujení.[2]

Zdravotní tvrzení u Chlorelly[editovat | editovat zdroj]

Tvrzení, která mohou být uváděna na obale doplňků stravy s chlorellou, z tzv. on hold seznamu, tzn. dočasného seznamu látek a jejich vztahu ke zdraví, které byly zaslány úřadu EFSA k posouzení, avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo EK doposud nevydala rozhodnutí:[3]

  • Chlorella: „Vitalita – energie – tonus“, „přirozená obranyschopnost“
  • Chlorella algae (pyrenoidosa): „normální funkce střevního traktu, mikrobiální rovnováha“, „antioxidant“, „normální činnost jater“, „přirozená obranyschopnost“, „pročištění“, „normální trávení a funkce jater“.
  • Chlorella kessleri: „normální činnost srdce a cév, antioxidant“.

Druhy chlorelly[editovat | editovat zdroj]

Chlorella má velké množství různých druhů a poddruhů, které od sebe můžeme bezpečně odlišit jen sekvencováním DNA. Dělí se do více jak 10 separátních rodů/linií. Z čehož nejpodstatnější jsou Chlorella vulgaris (pyrenoidosa), Chlorella sorokiniana, Chlorella lobophora, Parachlorella kessleri, Heterochlorella luteoviridis, Chromochloris zofingiensis (Chlorella zofingiensis), Chloroidium ellipsoideum (Chlorella ellipsoidea), Mychonastes homosphaera (Chlorella homosphaera), Auxenochlorella protothecoides (Chlorella protothecoides), Pseudochloris wilhelmii. A také nový druh "Třeboňská chlorella" – Chlorela SP (Chlorella sp. = species).

Chlorella vulgaris vs chlorella pyrenoidosa[editovat | editovat zdroj]

Často bývají mylně uváděny rozdíly v účincích mezi chlorellou pyrenoidosou a chlorellou vulgaris. Chlorella pyrenoidosa ale ve skutečnosti neexistuje, a je synonymem druhu vulgaris.

Chlorella v doplňcích stravy[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy chlorelly se používají v doplňcích stravy a mají mít řadu léčivých účinků na organismus (viz výše). Nejčastěji využívanými druhy v doplňcích stravy je Chlorella vulgaris (pyrenoidosa), Parachlorella kessleri, Chlorella sorokiniana, Chlorela SP.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Precambrian palaeontology in the light of molecular phylogeny – an example: the radiation of the green algae. Biogeosciences Discuss.. 2007, čís. 4, s. 3123–3142. Dostupné online.  
  2. Chlorella [online]. American Cancer Society, [cit. 2014-07-30]. Dostupné online.  
  3. Zdravotní tvrzení na webu SZÚ