Chlorella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Chlorella

alternativní popis obrázku chybí
Mikrofoto řasy rodu Chlorella
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: zelené řasy (Chlorophyta)
Třída: Trebouxiophyceae
Řád: Chlorellales
Čeleď: Chlorellaceae
Rod: Chlorella
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlorella je rod sladkovodních jednobuněčných řas známých od roku 1890. Popsal ji mikrobiolog M. W. Beijerinck. Organizmy nerozeznatelné od Chlorelly (dnes označované za Acritarcha) žily na Zemi již v prekambriu před cca 1,5 miliardy lety.[1] Název chlorella je odvozen od řeckého slova "chloros" = zelený a latinské přípony "ella" = malá. Chlorella v porovnání s ostatními rostlinami obsahuje vysoké množství chlorofylu.[2]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Chlorella se často užívá jako doplněk stravy ve formě tablet, prášku či tekutých výtažků. Využívá se její schopnosti vázat na sebe těžké kovy, které odvádí vylučovací soustavou s těla ven, čímž podle studie detoxikuje organismus (prokázáno u myší).[3] Údajně se dá chlorella využít i v prevenci rakoviny. Podle American Cancer Society se však léčivé účinky nikdy nepotvrdily a v jednom případě dokonce agentura FDA varovala provozovatele jedné internetové stránky, aby klamavou reklamu na Chlorellu stáhli. Chlorella je poměrně bohatým zdrojem některých vitamínů a minerálních látek, což může být tělu prospěšné, ale nikdy se nepotvrdily účinky Chlorelly na imunitní systém ani přesvědčivé důkazy o schopnosti potírat nádorové bujení.[4]

Zdravotní tvrzení u Chlorelly[editovat | editovat zdroj]

Tvrzení, která mohou být uváděna na obale doplňků stravy s chlorellou, z tzv. on hold seznamu, tzn. dočasného seznamu látek a jejich vztahu ke zdraví, které byly zaslány úřadu EFSA k posouzení, avšak EFSA doposud nevydal odborné stanovisko nebo EK doposud nevydala rozhodnutí:[5]

  • Chlorella: „Vitalita – energie – tonus“, „přirozená obranyschopnost“
  • Chlorella algae (pyrenoidosa): „normální funkce střevního traktu, mikrobiální rovnováha“, „antioxidant“, „normální činnost jater“, „přirozená obranyschopnost“, „pročištění“, „normální trávení a funkce jater“.
  • Chlorella kessleri: „normální činnost srdce a cév, antioxidant“.

Vstřebatelnost organismem[editovat | editovat zdroj]

Buňky chlorelly mají pevnou odolnou vnější membránu, takže je lidský organismus nedokáže vstřebat. Proto se při zpracování řas využívá procesu narušení buněčné stěny. Procesu disintegrace se dosahuje mletím (nejúčinější a nejšetrnější metoda), vysokotlakou homogenizací, mikrovlným zářením nebo sonickými pulsy.[6]

Avšak zdaleka ne každý produkt disintegrací prošel. Neošetřená chlorella je v organismu minimálně účinná. Této neznalosti výrobci i prodejci často využívají a informaci o chybějícím procesu disintegrace schválně neuvádějí. Proto je dobré se u prodejce vždy informovat.

Druhy chlorelly[editovat | editovat zdroj]

Chlorella má velké množství různých druhů a poddruhů, které od sebe můžeme bezpečně odlišit jen sekvencováním DNA. Dělí se do více jak 10 separátních rodů/linií. Z čehož nejpodstatnější jsou Chlorella vulgaris (japan), Chlorella pyrenoidosa (sorokiniana), Chlorella lobophora, Parachlorella kessleri, Heterochlorella luteoviridis, Chromochloris zofingiensis (Chlorella zofingiensis), Chloroidium ellipsoideum (Chlorella ellipsoidea), Mychonastes homosphaera (Chlorella homosphaera), Chlorella protothecoides (Auxenochlorella), Pseudochloris wilhelmii. A také nový druh "Třeboňská chlorella" – Chlorela SP (Chlorella sp. = species).

Chlorella pyrenoidosa a její označení[editovat | editovat zdroj]

Chlorella pyrenoidosa je širokou veřejností používaný název pro chlorellu sorokiniana.[7]

Chlorella v doplňcích stravy[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy chlorelly se používají v doplňcích stravy a údajně mají mít řadu léčivých účinků na organismus (viz výše). Nejčastěji využívanými druhy v doplňcích stravy je Chlorella vulgaris, Chlorella pyrenoidosa, Parachlorella kessleri, Chlorela SP.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Precambrian palaeontology in the light of molecular phylogeny – an example: the radiation of the green algae. Biogeosciences Discuss.. 2007, čís. 4, s. 3123–3142. Dostupné online.  
  2. BEWICKE, Dhyana; POTTER, Beverly. Chlorella: The Emerald Food. [s.l.] : Ronin Publishing. 132 s. Dostupné online. ISBN 9781579511258. (anglicky)  
  3. UCHIKAWA, Takuya; YASUTAKE, Akira; KUMAMOTO, Yoshimitsu. The influence of Parachlorella beyerinckii CK-5 on the absorption and excretion of methylmercury (MeHg) in mice. The Journal of Toxicological Sciences. 2010-02-01, roč. 35, čís. 1, s. 101–105. PMID: 20118630. Dostupné online [cit. 2016-08-29]. ISSN 1880-3989. PMID 20118630.  
  4. Chlorella [online]. American Cancer Society, [cit. 2014-07-30]. Dostupné online.  
  5. Zdravotní tvrzení na webu SZÚ
  6. ÓLAFSSON, Sindri Freyr. Downstream process design for microalgae. [s.l.] : [s.n.], 2013. Dostupné online.  
  7. ROSENBERG, Julian N.; KOBAYASHI, Naoko; BARNES, Austin. Comparative Analyses of Three Chlorella Species in Response to Light and Sugar Reveal Distinctive Lipid Accumulation Patterns in the Microalga C. sorokiniana. PLoS ONE. 2014-04-03, roč. 9, čís. 4. PMID: 24699196 PMCID: PMC3974682. Dostupné online [cit. 2016-08-29]. ISSN 1932-6203. DOI:10.1371/journal.pone.0092460. PMID 24699196.