Chimichurri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chimichurri
Základní informace
Kategorieomáčky
Místo původuArgentina a Uruguay
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chimichurri (nebo chimmichurri) [čimičuri] je nevařená omáčka, která se používá při vaření nebo jako koření na stůl na grilované maso. Vznikla v Argentině a může být buďto zelená (chimichurri verde), nebo červená (chimichurri rojo). Je vyrobena z jemně nasekané petrželky, mletého česneku, olivového oleje, oregana a z červeného vinného octa. Dominantní chutí jsou petržel a česnek. Je široce používána v Argentině a Uruguayi.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název omáčky pravděpodobně pochází z baskického slova tximitxurri, volně přeloženo „směs několika věcí v náhodném pořadí“; mnoho Basků se usadilo v 19. století v Argentině a dali tak omáčce název, který se přenesl do španělštiny.[1]

Další výklady, téměř určitě mylné, vysvětlují jméno jako zkomolení anglických slov, nejčastěji jmen „Jimmy Curry“[2][3] nebo „Jimmy McCurry“,[2][4] případně spojení „dej mi kari“;[5] žádný důkaz ale pro tato vysvětlení zatím neexistuje.

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Chimichurri se vyrábí z jemně nasekané petrželky, mletého česneku, olivového oleje, oregana, rozdrcené červené papričky a bílého nebo červeného vinného octa. V červené verzi může také být rajče a kapie. Chimichurri se může přidávat k masu v průběhu pečení nebo se přidá až k hotovému pokrmu.[6] Omáčka také může být použita jako chuťová přísada či jako marináda na grilované maso. Chimichurri se prodává v lahvičkách nebo v prášku, který se pak smíchá s olejem a vodou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chimichurri na anglické Wikipedii.

  1. RAICHLEN, Steven. Planet Barbecue!. [s.l.]: Workman Publishing Company, 2010. Dostupné online. ISBN 0-7611-4801-9. S. 159. 
  2. a b AUSTEN WEAVER, Tara. The Butcher and the Vegetarian: One Woman's Romp Through a World of Men, Meat, and Moral Crisis. [s.l.]: Rodale Books, 2010. Dostupné online. ISBN 1-60529-996-0. S. 41. 
  3. DOBSON, Francisco Ross. Fired Up: No Nonsense Barbecuing. [s.l.]: Murdoch Books, 2010. Dostupné online. ISBN 1-74196-798-8. S. 58. 
  4. COOPER, Cinnamon. The Everything Cast-Iron Cookbook. [s.l.]: Adams Media, 2010. Dostupné online. ISBN 1-4405-0225-0. S. 137. 
  5. John Torode in "A Cook Abroad", season 1, episode 3, BBC, 2015, Argentina.
  6. BLUMER, Bob. Steak Gaucho-Style with Argentinian Chimichurri Sauce [online]. [cit. 2017-09-11]. Dostupné online.