Chico (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chico
City of Chico
Náměstí v Chicu
Náměstí v Chicu
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška74 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
federální státKalifornie
okresButte County
Chico na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha85,7 km²
Počet obyvatel86 187 (2010)
Hustota zalidnění1 005,5 obyv./km²
Správa
StarostaMary Goloff
Vznik1860
Oficiální webwww.chico.ca.us
Telefonní předvolba530
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chico je nejlidnatější město v Butte County v americkém státě Kalifornie. V roce 2010 zde žilo 86 187 obyvatel. Město je kulturním, ekonomickým a vzdělávacím centrem severního Sacramentského údolí a domovem Chico State University a Bidwellova parku, 25. největšího městského parku ve Spojených státech a 13. největšího městem vlastněného parku, který tvoří více než 17 % rozlohy města.

Další města v blízkosti metropolitní oblasti Chica (s populací přes 212 000) jsou Paradise a Oroville, mezi menší města a vesnice patří Durham, Cohasset, Dayton, Hamilton City, Nord a Forest Ranch. Metropolitní oblast Chica je 14. největší metropolitní oblast v Kalifornii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bidwell Mansion, domov zakladatele města Johna Bidwella a jeho ženy Annie

Původní obyvatelé oblasti nyní známé jako Chico byl indiánský kmen Mechoopda.

Chico bylo založeno v roce 1860 Johnem Bidwellem, členem jednoho z prvních karavanů, které dorazily do Kalifornie v roce 1843. Během americké občanské války, 26. srpna 1863, byl založena vojenská jednotka Camp Bidwell (pojmenovaná po Johnu Bidwellovi, v té době brigádnímu generálovi kalifornské milice), která se skládala z jedné kavalerní a dvou pěchotních rot. Během začátku roku 1865 se tato jednotka začala nazývat Camp Chico, protože v té době bylo v severní Kalifornii založeno vojenské stanoviště nazvané Camp Bidwell, později přejmenované na Fort Bidwell. Město bylo zaregistrováno 8. ledna 1872.

Když bylo Chico zaregistrováno, bylo domovem významné čínské komunity, nicméně v únoru roku 1886 čínská čtvrť shořela po zapálení žháři a čínská komunita opustila město.

Historik W. H. Hutchinson definoval pět nejdůležitějších událostí v historii Chica. Jsou to příchod Johna Bidwella v roce 1850, připojení města ke Kalifornské a oregonské železnici v roce 1870, založení Chico State University v roce 1887, koupě Sierra Lumber Company společností Diamond Match Company v roce 1900 a rozvoj vojenské letecké základny (která se později přeměnila v civilní letiště).

Mezi další významné události patří výstavba dálnice 99E v raných 60. letech 20. století a vyhlášení "zelené linie" při západní hranici města z důvodu ochrany zemědělských pozemků.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Chico se nachází na severovýchodním konci Sacramentského údolí, jedné z nejúrodnějších zemědělských oblastí na světě. Pohoří Sierra Nevada se táhne východně od města, městské pozemky sahají několik mil do předhůří. Na západě od města teče řeka Sacramento.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání obyvatel žilo v Chicu 86 187 lidí v roce 2010. Hustota obyvatel byla 1 005,5/km².

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chico, California na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]