Chichesterská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chichesterská katedrála
Chichester Cathedral epodkopaev.jpg
Místo
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební slohnormanský sloh
Výstavba1075
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památky1354261
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chichesterská katedrála

Chichesterská katedrála je anglikánská katedrála nacházející se v anglickém městě Chichester. Pochází z roku 1075. Její zvláštností je to, že její zvonice je postavena jako samostatná věž.

Katedrála byla založena roku 1075, kdy bylo do Chichesteru přestěhováno sídlo biskupství z nedalekého Selsey. Byla vysvěcena roku 1108 ale následný požár vyvolal potřebu částečné rekonstrukce, která byla dokončena roku 1184. Další dostavba byla realizována roku 1199. Po dalším požáru v 16. století byla dostavěna v stylu rané anglické gotiky. Věž, původně postavená ve 14. století, byla opravena v 17. století Cristopherem Wrenem roku 1721. Na její stavbu byl použit místní nekvalitní kámen, což způsobilo roku 1861 její zboření. Bezprostředně nato byla opravena Georgem Gilbertem Scottem a vypíná se do výše 82 metrů.

Mezi zajímavosti katedrály patří mimo jiné zdvojená postranní loď, zbytky římské mozaikové dlažby pozorovatelné skleněným oknem, umístění zvonice do samostatné věže mimo katedrálu a to, že je to jediná katedrála viditelná z moře. V katedrále se také nachází několik moderních uměleckých děl, například tapisérie Johna Pipera, okno od Marca Chagalla a obraz Grahama Sutherlanda. Nemocnice a chudobinec Svaté Marie, který je spojen s katedrálou a pochází ze 13. století, je považován za jeden z nejstarších v Anglii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]