Chibiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chibiny
Хибины
Chibiny v zimě
Chibiny

Nejvyšší bod1191 m n. m. (Judyčvumčorr)

Nadřazená jednotkaBělomořský blok

SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
PovodíNiva, Umba,
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chibiny (rusky Хибины, v sámštině znamená hory) je pohoří v Murmanské oblasti na poloostrově Kola v Rusku. Je největší v oblasti rozlohou a také nejvyšší (do 1191 m). Na západě jsou ohraničeny jezerem Imandra a na východě Umbozerem. Na severu a jihu bažinatými rovinami. Mají kruhový tvar s průměrem 30 km.

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Jsou intruzivním masivem, který je tvořený nefelinovými syenity. K nim časově ladí bohatá naleziště apatito-nefelinových rud (Kukisvumčorr, Jukspor, Rasvumčorr). Vrcholy mají charakter planiny, svahy jsou prudké, pokryté sněhovými poli a ledovci s nebezpečnými lavinovými místy.

Podzemní jaderné výbuchy[editovat | editovat zdroj]

V rámci zdejší těžby apatitových a nefelínových rud byly v jednom z hlubinných ložisek v letech 1972 a 1984 pokusně provedeny podzemní jaderné výbuchy za účelem efektivnějšího odstřelu těžené suroviny.[1]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Převládají horské tundry. V nižších částech svahů roste řídká březová lesotundra s příměsí smrků a borovic. V údolí říčky Vudjavrjok mezi horami Vudjavrčorr (1068 m n. m.) a Kukis (885 m n. m.) se nachází polární alpská botanická zahrada (Полярно-альпийский ботанический сад-институт им. Н. А. Аврорина КНЦ РАН РФ).[2]

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Chibiny je kolem 40 výstupových cest, počínaje jednoduššími až po značně obtížné.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Моя планета / Вершины России.Юдычвумчорр [online]. Russia2.tv - Государственный интернет-канал «Россия» 2001 — 2018. [cit. 2018-09-08]. Komentované video. Dostupné online. (rusky) 
  2. Полярно-альпийский ботанический сад-институт им. Н. А. Аврорина КНЦ РАН РФ [online]. seznam - mapy.cz [cit. 2018-09-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]