Chibiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chibiny
Хибины
Chibiny v zimě
Chibiny

Nejvyšší bod1191 m n. m. (Judyčvumčorr)

Nadřazená jednotkaBělomořský blok

SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
Map
PovodíNiva, Umba,
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chibiny (rusky Хибины, v sámštině znamená hory) jsou pohoří v Murmanské oblasti na poloostrově Kola v Rusku, rozlohou největší a také nejvyšší (do 1191 m) v oblasti. Na západě jsou Chibiny ohraničeny jezerem Imandra, na východě Umbozerem, na severu a jihu bažinatými rovinami. Mají kruhový tvar s průměrem 30 km.

Geologie a geografie[editovat | editovat zdroj]

Chibiny jsou intruzivním masiv, tvořený nefelinovými syenity. Stejného stáří jsou bohatá ložiska apatito-nefelinových minerálů (Kukisvumčorr, Jukspor, Rasvumčorr). Vrcholy mají charakter planiny, svahy jsou prudké, pokryté sněhovými poli a ledovci s nebezpečnými lavinovými místy.

Podzemní jaderné výbuchy[editovat | editovat zdroj]

Během těžby apatitových a nefelínových rud byly v jednom z hlubinných dolů v letech 1972 a 1984 pokusně provedeny podzemní jaderné výbuchy za účelem efektivnějšího odstřelu těžené suroviny.[1]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Převládají horské tundry. Nižší polohy svahů pokrývá řídká březová lesotundra s příměsí smrků a borovic. V údolí říčky Vudjavrjok mezi horami Vudjavrčorr (1068 m n. m.) a Kukis (885 m n. m.) se nachází polární alpská botanická zahrada (Полярно-альпийский ботанический сад-институт им. Н. А. Аврорина КНЦ РАН РФ).[2]

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Chibiny je kolem 40 výstupových cest, od méně náročných až po značně obtížné.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Моя планета / Вершины России.Юдычвумчорр [online]. Russia2.tv - Государственный интернет-канал «Россия» 2001 — 2018. [cit. 2018-09-08]. Komentované video. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-09-09. (rusky) 
  2. Полярно-альпийский ботанический сад-институт им. Н. А. Аврорина КНЦ РАН РФ [online]. seznam - mapy.cz [cit. 2018-09-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]