Charles Eugène de Croy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Eugène de Croy
CEdeCroy.jpg
Narození 1651
Belgie
Úmrtí 30. ledna 1702 (ve věku 50–51 let)
Tallinn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Eugène de Croy (1651 Roeulx - 1702 Tallinn) byl francouzský šlechtic a ruský polní maršál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako mladší syn Philipa de Croy a jeho ženy Isabelly de Bonhorst. Od mládí se věnoval vojenské službě. Účastnil se Skånské války na straně Dánů proti Švédům. V této válce se vyznamenal a dosáhl hodnosti generála. Roku 1677 se stal vojenským velitelem Kodaně.

Později vstoupil do rakouské armády a zúčastnil se bojů s Osmanskou říší. Zde se v hodnosti polního podmaršálka účastnil dobývání Sedmihradska a roku 1689 vyhrál bitvu u Niše a další rok dobyl Esseck.

Roku 1691 se stal zástupcem hlavního habsburského velitele. Účastnil se vítězné bitvy u Slaného Kamene, ale při výpadu na Bělehrad utrpěl porážku. Později byl císařem Leopoldem doporučen ruskému carovi, který jej přijal do ruských služeb.

Během severní války se nejdříve účastnil dobývání Rigy a pak byl již v hodnosti ruského maršála vyslán k Narvě, kde měl převzít velení nad jednotkami které ji obléhaly.

Jakmile však zjistil v jakém stavu jsou tyto jednotky, odmítal převzít nad nimi velení. Car jej k tomu nakonec přemluvil a poté se od vojska vzdálil. 30. listopadu 1700 se u Narvy objevily švédské jednotky, které zahájily bitvu.

Bitva u Narvy skončila katastrofální porážkou Rusů. Sám Croy padl do zajetí, v němž roku 1702 zemřel.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Fidler: Za víru, vládce a vlast