Přeskočit na obsah

Skånská válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skånská válka
konflikt: součást francouzsko-nizozemské války
Obléhání Stětína
Obléhání Stětína

Trvání1675-1679
MístoSkandinávie
Příčinydánský pokus dobýt zpět Skåne
VýsledekMírové smlouvy z Fontainebleau a Lundu (Švédska s Dánskem) a ze Saint Germain-en-Laye (Švédska s Braniborskem): status quo ante bellum, Francouzi diktovali Dánsku a Braniborsku takový mír, že nedošlo k žádným větším územním změnám
Strany
Dánská říše
Spojené provincie
Braniborské kurfiřtství
Svatá říše římská
Španělské království
Švédská říše
Francouzské království
Velitelé
Kristián V.
Ulrik Gyldenløve
Karel XI.
Magnus De la Gardie
Rutger von Ascheberg
Simon Grundel-Helmfelt

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dánsko-švédské války

Skånská válka byla válka v létech 16741679 mezi dánsko-norskou unií, Braniborským kurfiřtstvím a Švédskem. Bojovalo se převážně na skånské půdě, v bývalé dánské provincii, a na hranicích Švédska a severoněmeckých knížectví.

Vznik a průběh války

[editovat | editovat zdroj]

Válku podnítilo Švédsko svým zapojením do francouzsko-nizozemské války. Švédsko se spojilo s Francií proti několika evropským zemím. Nizozemská republika, tížena francouzským tlakem, hledala podporu ze strany Dánska.

Po jistém váhání král Kristián V. započal připravovat invazi do Skåne podniknutou v roce 1675, zatímco Švédi byli zaměstnáni boji proti Braniborům. Invaze Skåne byla kombinována se simultánním norským útokem zvaným Gyldenløvská válka, který nutil bránící se Švédy válčit na dvou frontách navíc kromě jejich zapletení do bojů v Říši.

Dánským cílem bylo získat zpět Skåne, které bylo přiřčeno Švédsku mírem z Roskilde. Přestože se dánská ofenzíva původně setkala s velkým úspěchem, švédské protiútoky vedené devatenáctiletým Karlem XI. vymazaly většinu jejích zisků.

Výsledek války

[editovat | editovat zdroj]

Tato válka neměla určitého vítěze; švédské válečné námořnictvo bylo poraženo na moři, dánská armáda byla poražena Švédy ve Skåne, ti však byli dříve poraženi Branibory v severním Německu. Válka a nepřátelství skončily, když dánský spojenec, Nizozemská republika, přestal válčit se silnějším švédským spojencem Francií a švédský král Karel XI. uzavřel sňatek s dánskou princeznou Ulrikou Eleonorou, sestrou Kristiána V.

Mír byl uzavřen díky diplomatickému úsilí Francie mírovými smlouvami z Fontainebleau a z Lundu (Švédsko s Dánskem) a mírem ze Saint-Germain-en-Laye (Švédsko s Braniborskem), které navrátily naprostou většinu ztracených území Švédsku.[1]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scanian war na anglické Wikipedii.

  1. The Scanian War 1675-79 Archivováno 27. 9. 2007 na Wayback Machine.. Educational site for high schools created by Oresundstid Archivováno 27. 9. 2007 na Wayback Machine..

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]