Cchao Pchi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cchao Pchi
Cao Pi Tang.jpg
Narození 29. května 187
Po-čou
Úmrtí 29. června 226 (ve věku 39 let)
Cao Wei
Manžel(ka) Lady Zhen
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10884663
Guo Nüwang
Guo Zhao
Děti Cao Rui
Cao Lin
Cao Jie
Cao Yan
Cao Xie
Cao Li
Cao Gong
Cao Yong
Cao Jian
Princess Dongxiang
Rodiče Cchao Cchao a Empress Dowager Bian a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ65801138
Příbuzní Princess Jinxiang, Cao Xian, Cao Hua, Empress Cao Jie, Princess Anyang, Princess Qinghe, Cao Zishang, Cao Zicheng, Cao Zijing, Cao Ziqin, Cao Ziji, Cao Mao, Cao Jun, Cao Zizheng, Cao Gan, Cao Xuan, Cao Ju, Cao Ang, Cao Xiong, Cao Chong, Cao Zhi, Cao Zhang, Cao Gun, Cao Lin, Cao Yu, Cao Shuo, Cao Biao a Cao Hui (sourozenci)
Funkce císař (Cao Wei)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cchao Pchi, čínsky 曹丕 (asi 187 - 29. června 226, Luo-jang) byl čínský politik a spisovatel. Byl císařem státu Wej (též Cchao Wej) na severu Číny, v období tří říší. Stát Wej de facto založil jeho otec a ministr Cchao Cchao, byť posledního císaře z celočínské dynastie Východní Chan formálně sesadil z trůnu právě až Cchao Pchi, roku 220, jakkoli delikátně a s poctami (vzal si dokonce dvě dcery posledního císaře).[1] Prohlásil se zakladatelem nové císařské dynastie Wej, ovšem to vedlo k tomu, že dva další lokální vůdci, Liu Pei a Sun Čchűan, s nimiž zápolil už Chaův otec, vyhlásili vlastní nezávislé státy, Šu-chan a Východní Wu, jež se Cchao Pchiovi nepodařilo nikdy dobýt. Dynastie Wej však neměla dlouhého trvání, od moci byla odstavena roku 265 dynastií Ťin, jež dva alternativní čínské státy dobyla a Čínu roku 280 znovu sjednotila. K Cchaovým nejvýznamnějším politickým reformám patřilo zavedení tzv. systému devíti hodností a nestranně spravedlivého, který k jeho trůnu dokázal dostat mnoho schopných mužů. Na druhou stranu byla jeho vláda pokládána za krutou[2] a typický byl též značný úbytek obyvatel. Jeho otec ho inspiroval k psaní poezie v novém žánru, jenž založil, a který se nazývá ťien-an. K významným básníkům tohoto stylu patřil i Cchaův mladší bratr Cchao Č'. Nejslavnější Cchaovou básní byla Jen Ke Sing (燕歌行). Většinu veršů patrně napsal před nástupem na trůn.[3] Dochovalo se i zhruba sto jeho článků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cao Pi na anglické Wikipedii.

  1. Cao Pi | emperor of Wei dynasty. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WU, Fusheng. Written at Imperial Command: Panegyric Poetry in Early Medieval China. [s.l.]: SUNY Press 304 s. Dostupné online. ISBN 9780791473702. (anglicky) Google-Books-ID: PINL6B6wdiMC. 
  3. CHEN, Jack Wei. The Poetics of Sovereignty: On Emperor Taizong of the Tang Dynasty. [s.l.]: Harvard University Press 476 s. Dostupné online. ISBN 9780674056084. (anglicky) Google-Books-ID: 5wlDivOQGakC. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]