Přeskočit na obsah

Cchao Pchi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cchao Pchi
Narození29. května 187
Po-čou
Úmrtí29. června 226 (ve věku 39 let)
Luo-jang
Povoláníbásník, spisovatel, král a politik
ChoťČen Luo[1]
Žen Š'
Kuo Nü-wang[1]
Sienova dcera
DětiCchao Žuej[1]
Cchao Lin
Cchao Ťie
Cchao Žuej
Cchao Jen
Cchao Sie
… více na Wikidatech
RodičeCchao Cchao[1] a Pien[1]
RodCchaové
PříbuzníŤin-siang, Cchao Sien, Cchao Chua, Cchao Ťie, An-jang, Čching-che, Cchao C'-šang, Cchao C'-čcheng, Cchao C'-ťing, Cchao C'-čchin, Cchao C'-ťi, Cchao Mao, Cchao Ťün, Cchao C'-čeng, Cchao Kan, Cchao Süan, Cchao Ťü, Cchao Ang, Cchao Siung, Cchao Čchung, Cchao Č', Cchao Čang, Cchao Kun, Cchao Lin, Cchao Jü, Cchao Šuo, Cchao Piao a Cchao Chuej (sourozenci)
Furutari Takamuko (potomek)
Cchao Fang, Cchao Sün, Cchao Ťiung, Cchao Jin, Cchao Mu a Cchao Šu (vnoučata)
Funkcečínský král (Wej; 220)
čínský císař (Wej; 220–226)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cchao Pchi, čínsky 曹丕 (asi 18729. června 226, Luo-jang) byl čínský politik a spisovatel. Byl císařem státu Wej (též Cchao Wej) na severu Číny, v období tří říší. Stát Wej de facto založil jeho otec a ministr Cchao Cchao, byť posledního císaře z celočínské dynastie Východní Chan formálně sesadil z trůnu právě až Cchao Pchi, roku 220, jakkoli delikátně a s poctami (vzal si dokonce dvě dcery posledního císaře).[2] Prohlásil se zakladatelem nové císařské dynastie Wej, ovšem to vedlo k tomu, že dva další lokální vůdci, Liu Pei a Sun Čchűan, s nimiž zápolil už Chaův otec, vyhlásili vlastní nezávislé státy, Šu-chan a Východní Wu, jež se Cchao Pchiovi nepodařilo nikdy dobýt. Dynastie Wej však neměla dlouhého trvání, od moci byla odstavena roku 265 dynastií Ťin, jež dva alternativní čínské státy dobyla a Čínu roku 280 znovu sjednotila. K Cchaovým nejvýznamnějším politickým reformám patřilo zavedení systému devíti hodností a nestranně spravedlivého, který k jeho trůnu dokázal dostat mnoho schopných mužů. Na druhou stranu byla jeho vláda pokládána za krutou[3] a typický byl též značný úbytek obyvatel. Jeho otec ho inspiroval k psaní poezie v novém žánru, jenž založil, a který se nazývá ťien-an. K významným básníkům tohoto stylu patřil i Cchaův mladší bratr Cchao Č'. Nejslavnější Cchaovou básní byla Jen Ke Sing (燕歌行). Většinu veršů patrně napsal před nástupem na trůn.[4] Dochovalo se i zhruba sto jeho článků.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cao Pi na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Biografická databáze čínských historických postav.
  2. Cao Pi | emperor of Wei dynasty. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WU, Fusheng. Written at Imperial Command: Panegyric Poetry in Early Medieval China. [s.l.]: SUNY Press 304 s. Dostupné online. ISBN 9780791473702. (anglicky) Google-Books-ID: PINL6B6wdiMC. 
  4. CHEN, Jack Wei. The Poetics of Sovereignty: On Emperor Taizong of the Tang Dynasty. [s.l.]: Harvard University Press 476 s. Dostupné online. ISBN 9780674056084. (anglicky) Google-Books-ID: 5wlDivOQGakC. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]