Cchao Č'

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cchao Č'
CaoZhiPortrait.jpg
Narození 192
Úmrtí 232 (ve věku 39–40 let)
Místo pohřbení Tomb of Cao Zhi
Povolání básník a aristokrat
Děti Cao Zhi
Rodiče Cchao Cchao[1] a Pien
Příbuzní Cchao Ťie, An-jang, Cchao Sien, Cchao Chua, Ťin-siang, Čching-che, Cchao Pchi, Cchao Süan, Cchao C'-šang, Cchao C'-čcheng, Cchao C'-ťing, Cchao C'-čchin, Cchao C'-ťi, Cchao Mao, Cchao Ťün, Cchao C'-čeng, Cchao Kan, Cchao Chuej, Cchao Ťü, Cchao Ang, Cchao Siung, Cchao Čchung, Cchao Čang, Cchao Kun, Cchao Lin, Cchao Jü, Cchao Šuo a Cchao Piao (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cchao Č' (192 - 27. prosince 232) byl princ říše Wei v období tří království v Číně a uznávaný básník. Jeho styl poezie, vysoce hodnocený během dynastie Ťin a jižní a severní dynastie, se stal známým jako styl ťien-an.

Cchao Č' byl synem Cchao Cchaa, válečníka a básníka, který položil základy říše Wei. Cchao Č' se pokusil převzít následnictví po otci místo svého staršího bratra Cchao Pchiho, avšak podlehl a bratr ho poslal do vyhnanství na venkov. Cchao Č' se pak už nikdy nesměl vměšovat do politiky, a to navzdory mnoha žádostem o udělení úřadu, které si podal. Z jeho poezie se dochoval jen zlomek, přičemž básně z období vyhnanství jsou pro svou citovou zralost ceněny více než básně z doby mládí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cao Zhi na anglické Wikipedii.

  1. China Biographical Database.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]