Carltheater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carltheater
Carltheater Wien.jpg
Základní informace
Architekt August Sicard von Sicardsburg
Výstavba 10. prosince 1847
Pojmenováno po Carl Carl
Poloha
Adresa Vídeň, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divadlo Carltheater (do roku 1847 Leopoldstädter Theater) se nacházelo v 2. vídeňském obvodě, konkrétně v ulici Praterstraße 31.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Toto divadlo dal postavit Karl von Marinelli, k otevření došlo roku 1781 pod názvem Leopoldstädter Theater. Zaměřovalo se na prózy a hudební díla. V roce 1838 budovu koupil Carl Carl (původem z Krakova), který v té době vedl i konkurenční divadlo Theater an der Wien.

Původní divadlo Leopoldstädter Theater bylo přebudováno a znovu otevřeno 10. prosince 1847 pod novým názvem Carltheater. Johann Nepomuk Nestroy vedl divadlo Carltheater v letech 1854–1860. Během toho období přinesl do Vídně nový žánr Offenbachových operet. První díla byla de facto plagiáty, protože ochrana autorských práv v té době v podstatě nefungovala a už vůbec ne na mezinárodní úrovni.

Nová Offenbachova díla měla ve Vídni úspěch, což vedlo Franze von Suppé k tomu, aby žánr převzal a přizpůsobil vídeňskému publiku. Světové premiéry významných Suppého operet Krásná Galatea, Fatinitza i Boccaccio se konaly v divadle Carltheater. I v dalším období se v divadle Carltheater konalo několik světových operetních premiér, jako například Johann Strauss mladšíVídeňská krev, Franz LehárDráteník nebo Cikánská láska, Oscar StrausEin Waltzertraum a jiné. Hlavním centrem operety se ale postupně stalo divadlo Theater an der Wien.

V roce 1929 bylo divadlo Carltheater zavřeno kvůli finančním potížím. Budova divadla byla v roce 1944 silně poškozena bombardováním a proto v roce 1951 došlo k jejímu úplnému zbourání. Dnes se na místě původního divadla nachází moderní administrativní budova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carltheater na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]