Canadian Pacific Railway

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa železniční sítě CPR
Nákladní vlak CPR na mostě Stoney Creek Bridge, klenoucího se nad vysokohorským průsmykem Rogers Pass

Kanadská pacifická železnice (anglicky Canadian Pacific Railway, CPR), známá mezi lety 19681996 i jako CP Rail je kanadskou železnicí první třídy, kterou provozuje společnost Canadian Pacific Railway Limited. Síť kolejí se táhne od Vancouveru až do Montrealu a vlaky společnosti jezdí i do velkých měst v Spojených státech, do Chicaga, Minneapolis a New Yorku. CPR má sídlo v kanadské provincii Alberta, ve městě Calgary.

Železnice byla postavena v letech 18811885, spojila východní Kanadu s Britskou Kolumbií, čímž se splnil slib federální vlády Britské Kolumbii, když se ta v roce 1871 připojila ke kanadské konfederaci. Byla to první kanadská transkontinentální železnice. I když v současnosti přepravuje zejména zboží, v minulosti byla po celá desetiletí jediným dopravním prostředkem, který přepravoval cestující na dlouhé vzdálenosti a umožnil kolonizaci a ekonomický rozvoj západní Kanady. Původně primární přeprava cestujících byla ukončena v roce 1986, osm let poté, co CPR převzala společnost Via Rail Canada.

Za logo Kanadské pacifické železnice byl zvolen bobr, protože je jedním z národních symbolů Kanady. Společnost se za 120 let existence stala ikonou kanadského nacionalismu a objektem chvály ale i odmítání ze strany veřejnosti.

V průzkumu veřejného mínění, konaném v roce 2004, bylo založení Kanadské pacifické železnice označeno za druhou nejdůležitější událost, která vedla ke vzniku Kanady jako státu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kanadská pacifická železnica na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]