Camille Silvy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Camille Silvy
Camille Silvy by Camille Silvy albumen print 1860.jpg
Narození18. března 1834
Nogent-le-Rotrou
Úmrtí2. února 1910 (ve věku 75 let)
Saint-Maurice
Povolánífotograf
Oceněnírytíř Řádu čestné legie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Camille Silvy: Camille Silvy se svou ženou a matkou, Londýn, 1865
Camille Silvy: Scéna s řekou, Francie, cca 1860

Camille Silvy (8. května 1834, Nogent-le-Rotrou, Francie2. února 1910 Saint-Maurice, Francie) byl francouzský fotograf, působící převážně v Londýně. Patřil vedle Antoine Claudeta, Oscara Gustava Rejlandera, Walstona Caseltona k nejschopnějším krajinářským a portrétním fotografům v období 19. a počátku 20. století. Jeden z jeho nejslavnějších obrazů Scéna s řekou vznikl kolem roku 1860.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Camille Silvy pocházel z aristokratické rodiny. Téměř deset let strávil v Anglii v době rozkvětu „carte de visite“ v průběhu 60. let 19. století a rychle se etabloval na jednoho z předních krajinářských a portrétních fotografů v Londýně. S výjimkou královny Viktorie, fotografoval Silvy všechny členy královské rodiny a většinu britské šlechty. Kvůli zdravotním problémům odešel Silvy v roce 1868 do Francie, kde zemřel v roce 1910.

V roce 1858 se stal se členem Société française de photographie, poté se přestěhoval do Londýna a otevřel portrétní ateliér na Porchester Terrace č. p. 38, Bayswater a v roce 1859 se stal členem Královské fotografické společnosti.

Do jeho ateliéru přišli pro portrét například kněžna Mary Adelaide of Cambridge, Harriet Martineauová, Adelina Pattiová nebo Frederick Robson. Národní portrétní galerie v Londýně vlastní asi 17 000 jeho fotografií.

Fotografoval silně romantické krajiny s osobitým rázem a atmosférou, informace o typických znacích místa zůstala nepodstatná.[1]

Svůj ateliér později prodal a vrátil se do Francie v roce 1868, jeho duševní zdraví bylo poškozené vyvoláváním fotografických chemikálií. Posledních třicet let svého života strávil v ústavu pro choromyslné.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Fotografie a malířství v 19. století[editovat | editovat zdroj]

Srovnání obrazové kompozice zátiší fotografie Camille Silvy a obrazu německého malíře Wilhelma Busche (1832-1908).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TAUSK, Petr. Dějiny fotografie. Praha: Akademie múzických umění v Praze, Fakulta filmová a televizní, SPN Praha, 1980. 17-332-79. S. 38. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Mark Haworth-Booth: Camille Silvy: River Scene, France, Getty Museum Studies on Art (2006) ISBN 0-89236-205-7

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]