Camille Jenatzy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Camille Jenatzy
Narození 4. listopadu 1868
Schaerbeek
Úmrtí 7. prosince 1913 (ve věku 45 let)
Habay
Příčina úmrtí lovecká nehoda
Místo odpočinku Lakenský hřbitov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Camille Jenatzy se svou ženou na oslavné jízdě 1. května 1899 po překonání rychlosti 100 km/h 29. dubna 1899
Reklamní plakát firmy Bosch z roku 1910 (Jenatzy vyobrazen jako Rudý ďábel)

Camille Jenatzy (1868, Schaerbeek1913) byl belgický automobilový závodník, konstruktér a podnikatel. Sestrojil elektromobil, se kterým 29. dubna 1899 jako první člověk na silnici překonal rychlost 100 km/h a celkem třikrát překonal světový rychlostní rekord.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jenatzy, který byl pro svůj rudý plnovous, temperament i odvážnou jízdu přezdíván Rudý ďábel[1], dosáhl 17. ledna 1899AchèresPaříže, na kilometrové trati s vozem CGA Dogcart rychlosti 66,66 km/h. Rekord překonal už toho dne hrabě Gaston de Chasseloup-Laubat s vozem „Jeantaud“, ale o deset dní později jel Jenatzy rychlostí 80,35 km/h.[2]

Rekord opět později překonal Chasseloup-Laubat, který na svém voze Jeantaud provedl změny tvaru podle tehdy ještě nedokonalých znalostí o aerodynamice.[3] Jenatzy však 29. dubna 1899 ve vlastnoručně postaveném elektromobilu doutníkovitého tvaru nazvaném La Jamais Contente[4] („Věčně nespokojená“) dosáhl rychlosti 105,3 km/h. V roce 1902 rekord překonal s parním vozem Leon Serpollet, rychlostí 120,7 km/h.

Jenatzym konstruované elektromobily vyráběla v období 18991901 firma Compagnie Internationale des Transports Automobile v Paříži. Pod značkou Jenatzy-Martini vyráběla od roku 1903 hybridní vozy firma Martini.

Závodní kariéru začal Jenatzy s vozy firmy Mors, na Tour de France 1899 byl sedmý. V roce 1903 Jenatzy přešel k závodnímu týmu Mercedes, při přerušeném závodě PařížMadrid 1903 byl čtrnáctý a v závodě Bennettova poháruirském Athy získal pro německý tým první mezinárodní vítězství. O rok později dojel v závodě Bennettova poháru v Bad Homburgu druhý s obrovským štěstím, když jeho vůz při přejíždění železniční tratě minul projíždějící vlak jen o několik centimetrů. Po této události však už nikdy jeho jízda nebyla jako předtím. Sice závodil dál až do roku 1910 s vozy Mors i Mercedes, zúčastnil se i Kaiserpreis v roce 1907, ale žádný úspěch se už nedostavil.

Jenatzy zemřel v roce 1913 na lovu u Habay la Neuve v belgických Ardennách, kde byl se svými přáteli. Schoval se za křoví a ze žertu imitoval zvířecí zvuky tak dokonale, že se jeden z lovců, belgický politik Alfred Madoux, ředitel deníku L'Etoile Belge[5] domníval, že je v těch místech divoký kanec a vystřelil. Po zjištění, že zranil člověka, přátelé ihned naložili Jenatzyho do vozu a vezli do nemocnice. Camille Jenatzy však cestou vykrvácel. Tak se splnila jeho věštba, že zemře ve voze značky Mercedes. Camille Jenatzy je pohřben na hřbitově v Laekenu.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. J.R. Holthusen, The Fastest Men on Earth, (Sutton Publishing, 1999), p.6
  2. http://auta5p.eu/informace/info/rekordy.htm
  3. http://www.thrustssc.com/thrustssc/History/The_Electric_Era.html
  4. http://www.e-mobile.ch/pdf/2005/Fact-Sheet_LaJamaisContente_FW.pdf
  5. Jenatzy shot dead. Famous Belgian „Red Devil“ Auto Racer Killed in Hunting Accident The New York Times

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]