Léon Serpollet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Léon Serpollet
Léon Serpollet
Léon Serpollet
Narození 4. října 1858
Culoz
Úmrtí 1. února 1907 (ve věku 48 let)
Paříž
Povolání automobilový závodník
Ocenění rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Léon Serpollet (25. listopaddu 1858, Culoz11. února 1907, Paříž) byl francouzský podnikatel, konstruktér a průkopník automobilismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny truhláře z departementu Ain. První parní tricykl postavil v roce 1875. Kolem roku 1880 sestrojil první trubkový parní generátor, který si se starším bratrem Henrim nechali o rok později patentovat. V tomto roce vyrobil svou druhou tříkolku s jednoválcovým motorem syceným parou z tohoto generátoru.

Léon našel v osobě průmyslníka Larsonneau silného a nadšeného partnera, s jehož pomocí Léon a jeho bratr Henri (1848-1915) založili v Paříži roce 1886 společnost Société des Moteurs Serpollet frères et Cie. Zde byly parní tříkolky poprvé průmyslově vyráběny. Mimo parních tříkolek vyráběl a prodával Serpollet také parní motory pro kolejová vozidla a hnací stroje. V roce 1889 zakoupil Armand Peugeot několik Serpolletových motorů pro své první vozy, avšak později se už věnoval vozům s benzínovými motory. První parní tříkolka vzešla z jejich spolupráce v roce 1889, představena byla na Světové výstavě v Paříži. Celkem vznikly čtyři tříkolky Serpollet-Peugeot.

Serpollet se v roce 1900 v důsledku nedostatku financí na další provoz spojil se zámožným američanem Frankem Gardnerem a vznikla tak firma Gardner-Serpollet. Vozy používaly generátor vytápěný petrolejovými hořáky, poskytující páru pro čtyřválcový uzavřený motor, podobný současným zážehovým motorům. Léon Serpolet také jako první řidič s neelektricky poháněným vozidlem překonal rychlostní rekord C. Jenatzyho z roku 1899. Se svým parní vozem Oeuf de Pacques (velikonoční vajíčko) dosáhl 13. dubna 1902 v Nice rychlosti 120,77 km/h.[1] Jeho jezdec Le Blon s tímto speciálem dokonce v srpnu toho roku dosáhl rychlosti 132 km/h.[2]

Parní automobily vyráběla firma Gardner-Serpollet až do Serpolletovy smrti v roce 1907. Od roku 1904 byl posledním typem model 15 HP.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://auta5p.eu/zhistorie/rekordy/rekordy_1.htm www.auta5p.eu
  2. http://www.vtmscience.cz/Modules/_Common/Print.aspx?Id=159&sid=5 www.vtmscience.cz