Léon Serpollet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Léon Serpollet
Narození 4. října 1858
Culoz
Úmrtí 1. února 1907 (ve věku 48 let)
Paříž
Povolání automobilový závodník a byznysmen
Ocenění rytíř Čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Léon Serpollet (25. listopadu 1858, Culoz11. února 1907, Paříž) byl francouzský podnikatel, konstruktér a průkopník automobilismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny truhláře z departementu Ain. První parní tricykl postavil v roce 1875. Kolem roku 1880 sestrojil první trubkový parní generátor, který si se starším bratrem Henrim nechali o rok později patentovat. V tomto roce vyrobil svou druhou tříkolku s jednoválcovým motorem syceným parou z tohoto generátoru.

Léon našel v osobě průmyslníka Larsonneau silného a nadšeného partnera, s jehož pomocí Léon a jeho bratr Henri (18481915) založili v Paříži roce 1886 společnost Société des Moteurs Serpollet frères et Cie. Zde byly parní tříkolky poprvé průmyslově vyráběny. Mimo parních tříkolek vyráběl a prodával Serpollet také parní motory pro kolejová vozidla a hnací stroje. V roce 1889 zakoupil Armand Peugeot několik Serpolletových motorů pro své první vozy, avšak později se už věnoval vozům s benzínovými motory. První parní tříkolka vzešla z jejich spolupráce v roce 1889, představena byla na Světové výstavě v Paříži. Celkem vznikly čtyři tříkolky Serpollet-Peugeot.

Serpollet se v roce 1900 v důsledku nedostatku financí na další provoz spojil se zámožným američanem Frankem Gardnerem a vznikla tak firma Gardner-Serpollet. Vozy používaly generátor vytápěný petrolejovými hořáky, poskytující páru pro čtyřválcový uzavřený motor, podobný současným zážehovým motorům. Léon Serpolet také jako první řidič s neelektricky poháněným vozidlem překonal rychlostní rekord C. Jenatzyho z roku 1899. Se svým parní vozem Oeuf de Pacques (velikonoční vajíčko) dosáhl 13. dubna 1902 v Nice rychlosti 120,77 km/h.[1] Jeho jezdec Le Blon s tímto speciálem dokonce v srpnu toho roku dosáhl rychlosti 132 km/h.[2]

Parní automobily vyráběla firma Gardner-Serpollet až do Serpolletovy smrti v roce 1907. Od roku 1904 byl posledním typem model 15 HP.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://auta5p.eu/zhistorie/rekordy/rekordy_1.htm www.auta5p.eu
  2. http://www.vtmscience.cz/Modules/_Common/Print.aspx?Id=159&sid=5 www.vtmscience.cz