Přeskočit na obsah

Digitální měna centrální banky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z CBDC)

Frází „digitální měna centrální banky“ (CBDC) se označují různé návrhy týkající se digitální měny vydané centrální bankou. Zpráva Banky pro mezinárodní vypořádání uvádí, že ačkoli termín „digitální měna centrální banky“ není přesně definován, „většina si ji představuje jako novou formu peněz centrální banky [...], která se liší od zůstatků na tradičních rezervních nebo vyrovnávacích účtech.“[1]

Česká národní banka, na svých stránkách zveřejňuje o CBDC informace a studie[2]. ČNB o CBDC říká:

Digitální peníze centrálních bank lze obecně definovat jako digitální peníze, které jsou přímou pohledávkou jejich držitele vůči centrální bance. Jsou přitom denominovány v zúčtovací jednotce daného státu (např. v ČR by tak šlo o českou korunu). CBDC tedy přestavují novou, digitální formu peněz emitovaných centrální bankou a stejně jako současné hotovostní peníze je lze využít jako prostředek směny (k placení) i jako uchovatele hodnoty (ke spoření). CBDC tak ve své podstatě rozšiřují přístup k bezhotovostním penězům centrálních bank. Ten mají nyní v zásadě jen obchodní banky, a to v podobě peněz na účtech u centrální banky. V případě emise tzv. retailové (neboli univerzální) CBDC  by jej získaly i další subjekty (např. občané a firmy).[3]

Digitální měny centrální banky se zároveň nazývají digitálními fiat měnami[4] nebo digitálními základními penězi.

Současný koncept CBDC byl přímo inspirován bitcoinem, ale CBDC se liší od virtuální měny a kryptoměny, které nejsou vydané státem a chybí jim status zákonného platidla vyhlášeného vládou. Implementace CBDC pravděpodobně nepoužije žádný druh distribuované účetní knihy, jako je blockchain.

CBDC povětšinou zůstávají ve fázi hypotéz, existuje pár programů ve fázi proof-of-concept; více než 80 % centrálních bank se však digitálními měnami zabývá. Čínská digitální RMB (Digital renminbi) byla první digitální měnou vydanou hlavní ekonomikou. Dne 27. září 2021 Tádžikistán, autoritářský stát od roku 1994, oznámil vytvoření CBDC ve spolupráci s nadací Fantom Foundation za využití jejich technologie Lachesis Consensus aBFT.

Nigérie spustila svou Centrální Bankou podporovanou digitální měnu (Central Bank Digital Currency - CBDC) a představila ji jako Enaira. Enaira byla oficiálně spuštěna dne 1. května 2023, čímž se Nigérie stala jednou z prvních afrických zemí, která zavedla vlastní digitální měnu.[5] Toto zavedení Enairy představuje významný milník v rozvoji digitálních platebních prostředků v Nigérii a může mít pozitivní dopad na finanční sektor a hospodářství země. Cílem zavedení Enairy je podporovat finanční inkluzi, urychlit platební transakce a zvýšit efektivitu finančního systému.

CBDC Enaira byla přijata jako prostředek k posílení finanční stability, zlepšení transparentnosti a snížení nákladů spojených s hotovostními transakcemi. Zavedení digitální měny by mělo také pomoci bojovat proti korupci a podvodu, zlepšit sledovatelnost plateb a zvýšit důvěru ve finanční systém.

Enaira je navržena tak, aby fungovala paralelně s již existujícími formami platebních prostředků, jako je hotovost a tradiční bankovní systém. Uživatelé budou mít možnost vyměňovat hotovost za digitální Enairu prostřednictvím licencovaných bank a dalších autorizovaných poskytovatelů platebních služeb.

Zavedení Enairy v Nigérii odráží trend v celosvětovém bankovnictví směrem k digitalizaci měn a zvyšování povědomí o potenciálu blockchainové technologie. CBDC představuje možnost pro Nigérii posílit svou finanční infrastrukturu a podporovat ekonomický rozvoj.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Centrální banky již dříve vydávaly elektronické peníze – například finská karta s uloženou hodnotou elektronických peněz Avant z devadesátých letech. V roce 2000 vznikl v České republice projekt I LIKE Q[6], který umožňoval implementaci tzv. mikroplateb na internetu. V roce 2021 tatáž skupina představila projekt Corrency, což je typ digitální měny obohacený o chytré kontrakty, tzv. dronové peníze.

Současný koncept „digitální měny centrální banky“ mohl být částečně inspirován bitcoinem a podobnými kryptoměnami založenými na blockchainu. Jde zároveň o známý koncept z oblasti ekonomiky, kdy centrální banka umožňuje občanům, aby si u ní vedli účty, a poskytuje jim spolehlivé a zabezpečené médium pro veřejné úspory nebo platby („maloobchod“ nebo „CBDC pro obecné účely“).

Banka pro mezinárodní vypořádání (BIS) zveřejnila v prosinci 2020 zprávu se seznamem tehdejších známých velkoobchodních a maloobchodních projektů CBDC. Do dubna 2021 bude „na celém světě nejméně 80 centrálních bank, které se zabývají digitální měnou“.[zdroj?]

Další průzkum BIS[který?] z roku 2020 zjistil, že 86 % centrálních bank zkoumalo výhody a nevýhody zavádění CBDC, ačkoli pouze 14 % bylo v pokročilých fázích vývoje (jako jsou pilotní projekty).[zdroj?]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Digitální měnu lze limitovat časově, zavést úroky či určovat, za co má být utracena, což omezuje svobodu nakládání s měnou.[7] Evropská digitální měna by jistou míru omezení obsahovala.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Central bank digital currency na anglické Wikipedii.

  1. BECH, Morten; GARRATT, Rodney. Central Bank Cryptocurrencies. www.bis.org [online]. BIS [cit. 2021-09-28]. Dostupné online. 
  2. Nová publikace – Digitální peníze centrálních bank - Česká národní banka. www.cnb.cz [online]. [cit. 2023-05-17]. Dostupné online. 
  3. Digitální peníze centrálních bank (CBDC) - Česká národní banka. www.cnb.cz [online]. [cit. 2023-05-17]. Dostupné online. 
  4. Focus Group on Digital Currency including Digital Fiat Currency. www.itu.int [online]. ITU [cit. 2021-09-28]. Dostupné online. 
  5. Same Naira. More Possibilities. www.enaira.gov.ng [online]. [cit. 2023-05-17]. Dostupné online. 
  6. KRAUSE, Tomáš. I like Q. www.root.cz [online]. Root, 13. prosince 2000 [cit. 2021-09-28]. Dostupné online. 
  7. https://www.newstream.cz/nazory/svycari-usporadaji-referendum-o-ustavnim-zakotveni-prava-na-platbu-v-hotovosti-cesky-senat-jej-odmitl - Lukáš Kovanda: Švýcaři v referendu rozhodnou o budoucnosti hotovosti
  8. https://www.wn24.cz/prezidentka-ecb-ve-videorozhovoru-s-falesnym-zelenskym-priznala-ze-cbdc-bude-slouzit-ke-kontrole/ - Prezidentka ECB ve videorozhovoru s falešným Zelenským přiznala, že CBDC bude sloužit ke kontrole