Císařský kámen (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Císařský kámen (rozhledna)
Základní informace
Konstrukce rozhledny dřevěná
Kóta paty rozhledny 637 m n. m.
Rok vzniku 2009
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 20 m
Počet schodů 96
Stav zbourána
Poznámka
Žulový blok s nápisem před rozhlednou
Od roku 2017 nepřístupná
16. srpna 2018 zbourána
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Císařský kámen byla rozhledna nacházející se v letech 2009–2018 na stejnojmenném vrchu, kóta 637 m n. m., v katastrálním území Vratislavice nad Nisou, jihovýchodně od Liberce, západně od Jablonce nad Nisou. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny. Dřívější název Špičák nebo též Uhlířský vrch byl změněn na Císařský kámen na památku návštěvy císaře Josefa II. v roce 1779, který se zde zastavil při inspekční cestě, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod nyní ji zbouranou rozhlednou.

Rozhledna byla od roku 2017 nepřístupná a 16. srpna 2018 zbourána a rozřezána z důvodu špatného technického stavu.[1]

Po odstranění rozřezaných trosek bude na stejném místě postavena (do konce října) nová, ocelová rozhledna s dřevěným opláštěním architekta Miloše Munzara.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Na financování nákladů výstavby ve výši 1,8 mil. Kč se podílely obce Mikroregionu Císařský kámen, statutární město Liberec a Liberecký kraj. Projekt rozhledny pochází od sdružení projektantů TOINSTA z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedla společnost TAXUS s.r.o. od podzimu roku 2008, kolaudace byla 30. června 2009. Slavnostní otevření u příležitosti 230 let návštěvy císaře Josefa II. bylo dne 9. září 2009. Rozhledna byla dřevěná, šestipatrová s ocelovými spojovací prvky. Vysoká byla 20 m, vyhlídková plošina byla ve výšce 18,8 m, vedlo na ni 96 schodů.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Po zelené turistické značce z Vesce (část města Liberec) či od železniční stanice Jeřmanice (asi 3 km), popř. po červené z Proseče nad Nisou (žel. stanice) přes osadu Milíře, kam lze též dojet autem, odtud dále po zelené. Rozhledna je přístupná po celý rok. Od 25. května 2017 je rozhledna z důvodu havarijního stavu uzavřena (zdroj: Jablonecké kulturní a informační centrum).

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli některé z okolních stromů rozhlednu převyšují, poskytuje kruhový výhled na Ještědsko-kozákovský hřbet s Ještědem, Jizerské hory, Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou, Český ráj se zříceninou hradu Trosky, hrad Bezděz či okolí měst Liberec a Jablonec nad Nisou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]