Císařský kámen (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Císařský kámen (rozhledna)
Základní informace
Konstrukce rozhledny dřevěná
Kóta paty rozhledny 637 m n. m.
Rok vzniku 2009
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 20 m
Počet schodů 96
Stav přístupná
Poznámka
Žulový blok s nápisem před rozhlednou
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Císařský kámen je rozhledna nacházející se na stejnojmenném vrchu, kóta 637 m n.m., v katastrálním území Vratislavice nad Nisou, jihovýchodně od Liberce, západně Jablonce nad Nisou. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny. Dřívější název Špičák nebo též Uhlířský vrch byl změněn na Císařský kámen na památku návštěvy císaře Josefa II. v roce 1779, který se zde zastavil při inspekční cestě, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod rozhlednou.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Na financování nákladů výstavby ve výši 1,8 mil. Kč se podílely obce Mikroregionu Císařský kámen, statutární město Liberec a Liberecký kraj. Projekt rozhledny pochází od sdružení projektantů TOINSTA z Jablonce nad Nisou. Výstavbu provedla společnost TAXUS s.r.o. od podzimu roku 2008, kolaudace byla 30.6.2009. Slavnostní otevření u příležitosti 230 let návštěvy císaře Josefa II. bylo dne 19. září 2009. Rozhledna je dřevěná, šestipatrová s ocelovými spojovací prvky. Vysoká je 20 m, vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 m, vede na ni 96 schodů.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Po zelené turistické značce z Vesce (část města Liberec) či od železniční stanice Jeřmanice (asi 3 km), popř. po červené z Proseče nad Nisou (žel. stanice) přes osadu Milíře, kam lze též dojet autem, odtud dále po zelené. Rozhledna je přístupná po celý rok. Od 25. května 2017 je rozhledna z důvodu havarijního stavu uzavřena (zdroj: Jablonecké kulturní a informační centrum).

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli některé z okolních stromů rozhlednu převyšují, poskytuje kruhový výhled na Ještědsko-kozákovský hřbet s Ještědem, Jizerské hory, Krkonoše s nejvyšší horou Sněžkou, Český ráj se zříceninou hradu Trosky, hrad Bezděz či okolí měst Liberec a Jablonec nad Nisou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]