Bystrá (přítok Štiavnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bystrá (přítok Štiavnice)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku6,2 km
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Štiavnica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystrá je potok na středním Liptově v jižní části okresu Liptovský Mikuláš. Je to levostranný přítok Štiavnice s délkou 6,2 km a je tokem IV. řádu. Teče na území NAPANTu, na horním toku v NPR Ďumbier.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Nízkých Tatrách, v podcelku Ďumbierské Tatry, kde vytéká z plesa v ledovcovém karu na severovýchodním svahu Krúpovy hole (1 921,9 m n. m.) v nadmořské výšce cca 1 660 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Z plesa vytéká směrem na severozápad, následně protéká druhým, větším plesem a dále pokračuje směrem na sever. Na jižním úpatí Prašivé (1 591,7 m n. m.) se pak stáčí severoseverovýchodním směrem, vytváří oblouk prohnutý na jihovýchod k masivu Ludárovy hole (1 731,6 m n. m.) a pokračuje více severovýchodním směrem. Z levé strany následně přibírá přítok zpod sedla Javorie (1 487 m n. m.) a stáčí se východním směrem. Z pravé strany ještě přibírá přítok ze severovýchodního úpatí Ludárové hole, stáčí se k ústí severovýchodním směrem a do Štiavnice ústí na začátku Jánské doliny u myslivny Pred Bystrou, v nadmořské výšce přibližně 867 m n. m.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bystrá (prítok Štiavnice) na slovenské Wikipedii.