Buk Na Kopečku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu Památný strom (chráněný)
Buk Na Kopečku
Buk Na Kopečku v zahradě někdejší vily malíře W. F. Jägera
Buk Na Kopečku v zahradě někdejší vily malíře W. F. Jägera
Druh Buk lesní
Fagus sylvatica
Evidenční č. 101952 (8752)
Počet 1
Ochrana od 2. října 1993
Poloha
Kraj Liberecký
Okres Liberec
Obec Raspenava
Katastr Raspenava
Seznam PS v okrese Liberec
Souřadnice
Buk Na Kopečku
Buk Na Kopečku
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buk Na Kopečku je památný strom buku lesního (Fagus sylvatica var. rotundata) rostoucího v Raspenavě, městě ve Frýdlantském výběžku na severu České republiky. Dosahuje výšky 19 metrů a jeho kmen je tvořen čtyřmi částmi.[1] Listy stromu mají drobný, kulatý tvar.[2] Rozhodnutí o ochraně stromu vydala správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory dne 15. června 1993 a účinnosti nabylo ke dni 2. října 1993.[1]

Databáze AOPK ČR uvádí, že strom roste v oplocené zahradě u domu čp. 585 (ul. Na Kopečku), tedy u někdejší vily jizerskohorského malíře Wenzela Franze Jägera. Na zmíněném pozemku ovšem najdeme vícekmenné buky dva. Přestože tabule označující památný strom stojí hned za plotem, poblíž nižšího a slabšího vícekmenného (pětikmenného?) buku, chráněn je pravděpodobně vyšší a mohutnější strom dále od plotu a blíže vily, který má nadto právě čtyři kmeny.

Před první světovou válkou i během ní chodily děti z chudých raspenavských rodin i z vesnic v okolí v průběhu měsíců září a října sbírat plody tohoto stromu. Bukvice totiž mají tučné jádro obsahující škroby a bílkoviny. Chutná podobně jako lískový oříšek. Bukvice se po opražení na plotně mohly používat coby přísada do domácího pečiva. Pokud se bukvice déle opražily, vařila se z nich po jejich rozemletí káva.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Buk Na Kopečku [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky [cit. 2015-07-30]. Dostupné online. 
  2. a b NĚMEC, Jan, a kol. Památné stromy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Olympia, 2003. 221 s. ISBN 80-7033-781-8. Kapitola Hladový buk, s. 119.