Buffalo Springfield

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Buffalo Springfield
Základní informace
PůvodLos Angeles, Kalifornie
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Žánryfolk rock
Aktivní roky19661968
20102012
VydavatelAtlantic
OceněníRock and Roll Hall of Fame (1997)
Současní členové
Richie Furay
Stephen Stills
Neil Young
Dřívější členové
Dewey Martin
Jim Messina
Bruce Palmer
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buffalo Springfield byla vlivná folk rocková skupina ve které v 60. letech působili hudebníci Neil Young, Stephen Stills, Richie Furay a Jim Messina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původ skupiny[editovat | editovat zdroj]

Skupina Buffalo Springfield byla založena začátkem roku 1966, ale za její vznik je možné považovat okamžik, kdy se Neil Young a Stephen Stills poprvé potkali ve folkovém klubu v Thunder Bay, Ontario. Young tam byl s The Squires, skupinou kterou vedl od února 1963, Stephen Stills byl na turné s folk-rockovou skupinou The Company.

Za nějaký čas, když se skupina The Company na konci turné rozpadla, Stills se přestěhoval na západní pobřeží Spojených států, kde pracoval jako studiový hudebník, mezi jinými pro The Monkees. Producent Barry Friedman mu řekl, že by pro něj měl práci, kdyby si založil vlastní skupinu. Stills pozval hráče z Au Go Go Singers, Richie Furaye a bývalého baskytaristu ze Squires Kena Kobluna, aby se k němu v Kalifornii přidali.

Začátkem roku 1966 potkal Young v Torontu Bruce Palmera, který hrál na basovou kytaru ve skupině The Mynah Birds. Protože potřebovali kytaristu, Palmer navrhl Youngovi, aby se připojil a ten nabídku přijal. Mynah Birds měli nahrávat album preo Motown Records, ale jejich zpěvák Rick James byl uvězněn za nekrytou směnku a skupina se tak rozpadla. Young a Palmer se rozhodli přesunout do Los Angeles, kde doufali že se dají dohromady se Stillsem.

Zhruba po týdnu, kdy byli rozladěni neúspěšným hledáním Stillse a rozhodli se opustit San Francisco, stáli v dopravní zácpě na Sunset Boulevard v Los Angeles, když Stills a Furay poznali Youngova Pontiaca ročník 1953, který stál v opačném směru. Po chvilce pokřikování a mávání Furay přejel na zákazu otáčení do stejného směru a ti čtyři se konečně setkali. Ani ne za týden se k nim na základě doporučení manažera The Byrds, Jima Dicksona, přidal bubeník Dewey Martin, který hrál s takovými umělci country music, jako Patsy Cline a The Dillards.

Jméno skupiny převzali z nápisu na parním válci, který byl vyroben ve společnosti Buffalo-Springfield Roller Company a parkoval na ulici před Friedmanovým domem (kde Stills a Furay přebývali). Nová skupina debutovala 11. dubna 1966 v klubu The Troubadour v Hollywoodu. O pár dnů později začali turné po Kalifornii jako předkapela skupin The Dillards a Byrds.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Datum oficiálního vydání
Titul
Datum nahrávky
Pozice v žebříčku časopisu Billboard
říjen 1966
Buffalo Springfield
1966
80 (reedice 5)
listopad 1967
Buffalo Springfield Again
březen - říjen 1967
44
červenec 1968
Last Time Around
1967 - duben 1968
42
1969
Retrospective: The Best of Buffalo Springfield
(kompilace)
červen 1966 - duben 1968
-
1973
Buffalo Springfield (Collection)
(kompilace)
červen 1966 - duben 1968
-
17. července, 2001
Buffalo Springfield (box set)
(kompilace)
červen 1966 - duben 1968
194

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Buffalo Springfield na anglické Wikipedii.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Einarson, J. and Furay, R. (2004) For What It's Worth: The Story of Buffalo Springfield Lanham:Cooper Square Press. ISBN 0-8154-1281-9.
  • Long, P. (1996) Ghosts on the Road—Neil Young in Concert London:Old Homestead Press. ISBN 0-9526517-1-8
  • Additional material from an 80-page booklet included in the 4-CD box set Buffalo Springfield featuring a discography, a concert chronology prepared by P. Long and essays by P. Long and K. Viola.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]