Budova Krajského úřadu Libereckého kraje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova Krajského úřadu Libereckého kraje
LibKraj.jpg
Poloha
Stát Česko
Město Liberec
Ulice U Jezu
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška antény 84 m
Výška střechy 78 m
Počet podlaží 21
Základní informace
Architekt Zdeněk Plesník
Využití kanceláře
Konstrukce železobeton
Výstavba 19671976

Budova Krajského úřadu Libereckého kraje je 21 podlažní administrativní budova v centru Liberce. S výškou 78 metrů (s anténou 84 m) je 13. nejvyšší budovou v Česku a spolu s vysílačem na Ještědu hlavní dominantou města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavbu pro SVÚT navrhl architekt Zdeněk Plesník. Původně ji mělo doplňovat několik druhotných čtyřpodlažních budov a vyřešit se mělo i nové přemostění nedaleké řeky Lužické Nisy, bohužel to nebylo nikdy realizováno.

Během stavby, která započala v roce 1967 se při stavění pater začala používat v tehdejším Československu nová metoda původem z USA, kdy se z betonu lilo hned několik podlaží naráz. Po dokončení budovy v roce 1976 byla následně jednotlivá patra na fasádě rozpůlena vkládanými parapety, což opticky způsobuje dvojnásobný počet podlaží. Tento klam je zachován do dneška.

V roce 2000 se na čtyři roky spustila rekonstrukce budovy pro potřeby Krajského úřadu, kdy byl upraven vstup do budovy, přestavěn celý interiér a kvůli úspoře energie také vyměněna okna.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Budova vlastní páternoster (druh výtahu) z roku 1971, který je s výškou 56,8 m, 35 dřevěnými kabinami a 16 stanicemi nejvyšší v ČR. Jeho pohyb je nepřetržitý, díky čemuž dokáže za hodinu přepravit 480 osob. Maximální nosnost činí 5,6 tuny.

Související články[editovat | editovat zdroj]