Buckhornská divočina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Buckhorn Wilderness
IUCN kategorie Ib (Divočina)
Buckhorn Mountain.jpg
Základní informace
Vyhlášení 1984
Rozloha 179,1 km2
Správa Olympijský národní les
Poloha
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Stát USA Washington
Okresy Jefferson a Clallam
Umístění nejbližší město: Quilcene
Souřadnice
Geodata (OSM) OSM, WMF
Buckhorn Wilderness
Buckhorn Wilderness
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Buckhornská divočina (angl. Buckhorn Wilderness) je 179 km² rozlehlé horské chráněné území na severovýchodě Olympijského poloostrova v americkém státě Washington. Své jméno dostala po hoře Buckhorn Mountain, která se tyčí do výšky 2 133 metrů nad mořem, a leží při východní hranici Olympijského národního parku.

Administrace[editovat | editovat zdroj]

Divočina byla založena v roce 1984 a je největší z pěti divočin, které obléhají Olympijskou divočinu v Olympijském národním parku. Divočinu řídí lesní správci obvodu Hoodova kanálu, kteří spadají pod Olympijský národní les.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nejnižší nadmořské výšky v divočině se nachází při dolních tocích jejích hlavních odtoků. U řeky Big Quilcene to je 750 m n. m., u řeky Dungeness 820 a u potoka Townsend Creek až 1000 metrů nad mořem. Nejvyšším bodem je 2 176 metrů vysoká hora Mount Fricaba, která leží na západní hranici divočiny, které je také východní hranicí Olympijského národního parku. Nejvyšší hora, která leží celá na území divočiny, je Buckhorn Mountain, která měří 2 133 metrů. Důležitou historickou památkou v divočině je opuštěný měděný Tubalkainův důl.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Divočina leží ve srážkovém stínu Olympijského pohoří, což znamená, že je zde sušší klima. Přesto jsou nížinné lesy (pod 1 200 metrů nad mořem) zarostlé starými zeravy obrovskými, jedlovci západními a douglaskami. V lesích také rostou houby a mechy, mezi další rostliny patří oplopanax horridus, libavka shalon a ostružiník nutkajský. Nad 1 800 metry převažuje tundra, jelikož zdejší klima už tolik suché není. Přesto některé svahy, jako například jižní svah hory Buckhorn Mountain, jsou nad hranicí lesa polopouštní díky rychle se vysušujícím půdám, vystavení světelnému záření a nízkým srážkám v letních měsících.


Panoráma Olympijského pohoří ze Svištího průsmyku. Vpravo v dálce můžete zahlédnout Buckhorn Mountain a Železnou horu.
Panoráma Olympijského pohoří ze Svištího průsmyku. Vpravo v dálce můžete zahlédnout Buckhorn Mountain a Železnou horu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Buckhorn Wilderness na anglické Wikipedii.