Broumovská skupina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Broumovská skupina je souhrnný název pro devět barokních venkovských kostelů v okolí města Broumova ve východních Čechách. Jedná se o unikátní soubor barokní sakrální architektury.

Vzniká v období vlády opata broumovského kláštera Otmara Zinckeho, který celou výstavbu inicioval. Architekty tohoto ojedinělého souboru byli významní stavitelé českého baroka Kryštof a Kilián Ignác Dienzenhoferové (jedinou výjimkou je starší kostel sv. Martina v Martínkovicích).

Kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově

Skupinu tvoří tyto kostely:

Snaha o zapsání na seznam památek UNESCO[editovat | editovat zdroj]

V květnu roku 2016 se objevila iniciativa s cílem dosáhnout zapsání broumovské skupiny kostelů na seznam UNESCO. Snahu o zařazení podporuje europoslanec Tomáš Zdechovský a podporu vyjádřil i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.[1][2] Broumovská farnost plánuje v této věci kromě zpřístupnění kostelů i vybudování naučné stezky a obnovení poutní cesty.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Za poklady Broumovska – festival klasické hudby, během nějž se otevírají i celoročně uzavřené kostely a jehož výtěžek je věnován na jejich opravy

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. UHLÍŘ, Jan. www.christnet.cz [online]. www.christnet.cz [cit. 2016-05-11]. Dostupné online. 
  2. www.kdu.cz [online]. www.kdu.cz [cit. 2016-05-11]. Dostupné online. 
  3. Kraj podpoří zápis broumovských kostelů na seznam UNESCO. Hradecký deník [online]. 15. května 2016 [cit. 17.května 2016]. Dostupné online.