Broučí násep

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pás kolem pole ležící ladem, který slouží jako broučí násep

Broučí násep[1] (z anglického beetle bank) je forma biologického boje proti škůdcům v zemědělství a zahradnictví. Jedná se o pruh osázený trávou (trsy trávy) nebo trvalkami na poli nebo na zahradě, který podporuje a poskytuje stanoviště pro užitečný hmyz, ptáky a další živočichy, kteří se živí škůdci.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Broučí náspy se obvykle skládají z rostlin jako je slunečnice, bob, chrpa polní, koriandr, brutnák, Muhlenbergia (trávy z čeledi lipnicovité), kavyl a rod eriogonum z čeledi rdesnovité. Broučí náspy se používají ke snížení nebo k náhradě používání insekticidů[2] a mohou také sloužit jako útočiště ptákům a prospěšným hlodavcům. Například hmyz jako je zlatoočka obecná nebo lumci se živí škůdci.[3] Koncept náspů byl vyvinut v organizaci Game & Conservation Wildlife Trust ve spolupráci s anglickou Southamptonskou univerzitou.

Mezi další významné výhody patří to, že může poskytovat stanoviště pro opylovače a ohrožené druhy. Pokud se používají místní druhy rostliny, endemická a původní flóra a fauna, je tím zároveň podporována tzv. ekologie obnovy.

Historie pojmu[editovat | editovat zdroj]

Podle návrhu pojmu v Oxford English Dictionary, z března 2005 se anglický termín beetle bank začal používat na počátku devadesátých let 20. století, s publikovanými příklady z 22. srpna 1992 ve vydání časopisu New Scientist či 12. října 1994 v sekci společnost deníku Guardian:

"Broučí náspy", nedávná iniciativa společnosti Game Conservancy Trust, by také měly přispívat k podpoře na zemi hnízdících ptáků a rovněž vytvářet kryt pro hmyz, který požírá mšice. To by mělo přinést úspory prostředků na hubení mšic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beetle bank na anglické Wikipedii.

  1. MACHOVEC, Jiří. Různé typy balíků biomasy po sklizni jako mikrobiotop pro bezobratlé živočichy (diplomová práce) [online]. České Budějovice: JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH [cit. 2016-06-08]. Dostupné online. 
  2. Kevin McCullen(14 June 2010)."Connell organic farmer using 'beetle banks'".Tri-City Herald. Archived from the original. Šablona:Citation error. http://www.seattletimes.com/life/lifestyle/connell-organic-farmer-using-beetle-banks/. Retrieved 17 August 2012. 
  3. Felix Wäckers, Paul van Rijn and Jan Bruin (2005).  "Plant-Provided Food for Carnivorous Insects - a protective mutualism and its applications". Cambridge University Press, UK, 2005. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Beetle bank, z webových stránek Game & Wildlife Conservation Trust