Brodský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brodský rybník
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Okres Náchod
Brodský rybník
Brodský rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 0,155 km²
Ostatní
Typ rybník
Přítok vody Špinka
Odtok vody Špinka
Sídla Zábrodí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brodský rybník (též Broďák) je průtočný rybník na Špince. Leží jihovýchodně od Červeného Kostelce v katastrálním území Zábrodí. Brodský rybník má rozlohu bezmála 16 hektarů. Je prostřední ze soustavy tří rybníků, větší Špinka leží po proudu potoka, menší Čermák proti proudu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Podélně středem rybníku pod vodní hladinou se na dně táhne příkop – na šířku má 1 až 2 metry a hloubka zde dosahuje 2 až 3 metry. U chatové osady je rybník mělký, dno je bahnité a voda velmi teplá, hloubka je tam 1 až 2 metry. U koupaliště a u hospody je hlubší. Největší hloubka je u hráze (až 10 metrů), dno je tam více písčité a voda chladnější. Okolo rybníka jsou především stromy a u chatové osady les, kde do rybníku ústí malý vodní tok. Rybník je z velké části zarostlý vysokým rákosím, jen u koupaliště a u hospody (Kemp Brodský) je udržovaný travní porost. U hráze vytéká voda ven z Broďáku přímo do rybníka Špinky a vzadu na ocase (u chatové osady na druhém konci rybníka) teče z rybníka Čermáku do Broďáku.

Využití[editovat | editovat zdroj]

U rybníku je Kemp Brodský, rybník je využíván jako přírodní koupaliště a je zde provozován sportovní rybolov (soukromý revír). Rybí osádku tvoří kapři, amuři, jeseteři, líni a štiky.

Rybník je ve vlastnictví Kolowratů-Krakowských.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]