Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě je festival, během něhož se představují divadelní a hudební uskupení z brněnské nezávislé scény v prostorách kaváren. Ty jsou vybírány na základě toho, zda se i mimo festival významně podílí na místním kulturním dění, tedy zda běžně kulturní program ve své kavárně zajišťují.

Ideový koncept festivalu vzešel od pedagoga Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Mgr. Viktora Pantůčka a divadelníka i kavárníka MgA. Pavla Baďury. Ti jej nabídli studentům oboru Management v kultuře na Filozofické fakultě MU k teoretickému zpracování. Díky iniciativě Kateřiny Eichlerové, Lucie Michelové, Barbory Vávrové a Žanety Skálové a mnoha dalších se však projekt hned po teoretickém zpracování podařilo zrealizovat. Festival je od svého druhého ročníku realizován pod záštitou neziskové organizace Kulturárium, z. s., ve spolupráci s Ústavem hudební vědy Filozofické fakulty MU, studenty a dobrovolníky z mimoakademického prostředí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První ročník v roce 2010 navštívilo 2 500 diváků, kteří zhlédli v rámci 29 večerů divadelní představení od 8 souborů celkem v 9 kavárnách. O hudební program se postaralo 20 místních hudebních uskupení. V roce 2010 vystoupily soubory: Absolutní divadlo, Divadlo Facka, Divadlo Líšeň, Divadlo v karanténě, Divo4, Malé divadlo kjógenu, Služebníci lorda Alfréda a Šavgoč. Lunapark se hrál v kavárnách: Cafe Podnebí, Café Tungsram, FALK, Fantomas, Jazzová kavárna Podobrazy, Kavárna Alfa, Kavárna kunštátská Trojka, Mezzanine Café a Spolek.

V roce 2011 byl festival rozšířen do 33 večerů. Akce se tematicky držela čísla 11. Návštěvníci měli možnost vidět 11 divadelních souborů v 11 kavárnách. Každý soubor se představil třikrát, celkem představení zhlédlo 3 500 diváků. Akce se konala pod záštitou občanského sdružení Kulturárium. Na druhém ročníku vystoupila divadla: Absolutní divadlo, Buranteatr, Divadlo DNO, Divadlo Facka, Divadlo Feste, Divadlo v karanténě, Divo4, Malé divadlo kjógenu, Služebníci lorda Alfréda, Divadlo ALDENTE a Šavgoč. Zázemí jim poskytly tyto kavárny: Cafe ART, Cafe Podnebí, Café Steiner, Café Tungsram, FALK, Fantomas, Jazzová kavárna Podobrazy, Kavárna kunštátská Trojka, Leporelo +, Mezzanine Café a Spolek.

Třetí ročník v roce 2012, kde vystupovalo 13 divadelních souborů ve 13 kavárnách během 26 večerů, navštívilo více než 2 300 diváků. Hudební prostor vyplnilo 17 uskupení. Hrálo se v kavárnách: Anděl Café, Café Gaviota, Café Laundry, Café Mezzanine, Cafe Podnebí, Café Tungsram, Café Práh, Jazzová kavárna Podobrazy, Kabaret Špaček KAREL NEVER SLEEPS, Kavárna kunštátská Trojka, Leporelo +, UNTR pod Falkem. V roce 2012 zahráli: Anička a letadýlko, Buranteatr, Divadlo ALDENTE, Divadlo Atelier, Divadlo DNO, DIVADLO ÚTULEK 123, Divadlo v karanténě, DIVO4, KočéBR Malé divadlo kjógenu, NaMikrofon, Ochotnický spolek Divadla Feste, Služebníci lorda Alfréda, Šavgoč.

Čtvrtý ročník se konal v roce 2013. Téměř 2 300 diváků vidělo během 27 večerů představení 14 divadelních souborů ve 14 kavárnách. Hudebně festival podpořilo více než 20 performerů. Vystoupila divadla: Anička a letadýlko, Bafni, Divadlo Atelier, Divadelní spolek DŽO, Divadlo ALDENTE, Divadlo DNO, Divadlo Facka, Divadlo Feste, Divadlo Líšeň, Divadlo poPUD, DIVADLO ÚTULEK 123, Divadlo v karanténě, KočéBR, Malé divadlo kjógenu, Služebníci lorda Alfréda. Hrálo se v kavárnách: Anděl Café, Café Laundry, Café Mezzanine, Café Paradigma, Cafe Podnebí, Café Práh, Café Tungsram Café v Domění, Jazzová kavárna Podobrazy, Kabaret Špaček, Kabinet múz, Kavárna kunštátská Trojka, Tři ocásci.

Pátý ročník Brněnského Lunaparku v roce 2014 pustil 19 divadelních souborů do 14 kaváren, aby za doprovodu více než dvaceti místních hudebních skupin představili Brno jako lunapark netradičních kulturních zážitků. Téměř 3 500 diváků tentokrát ochutnávalo divadelní kávu během 42 večerů. Pátého ročníku se zúčastnily divadelní soubory: Anička a letadýlko, Bafni, Divadlo Atelier, Divadlo Facka, Divadlo Faux paus!, Divadlo Krajiny, Divadlo poPUD, DIVADLO ÚTULEK 123, Divadlo v karanténě, DIVO4, Filip Teller, IMPRO DŽOW, KočéBR, Malé divadlo kjógenu, NaMikrofon, OCHOTNICKÝ SPOLEK Divadla Feste, Služebníci lorda Alfréda, Dix crée, pense. Hrálo se v kavárnách: Café Laundry, Mezzanine Café, Café Paradigma, Cafe Podnebi, Café Práh, Café Tungsram, Kafe do vany, Kabaret Špaček, Kabinet múz, Kavárna Kunštátská Trojka, Kunst, Palác Prigl, Podo v exilu – Veselá vačice, Tři ocásci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]