Bowenia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBowenie
alternativní popis obrázku chybí
Bowenie obdivuhodná v pražském skleníku Fata Morgana
Vědecká klasifikace
Doména eukaryota (Eucaryota)
Říše rostliny (Plantae)
Oddělení cykasorosty (Cycadophyta)
Třída cykasy (Cycadopsida)
Řád cykasotvaré (Cycadales)
Čeleď stangeriovité (Stangeriaceae)
Rod bowenie (Bowenia)
Hook., 1863
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bowenie (Bowenia Hook., 1863), je rod rostlin z čeledi stangeriovitých a třídy cykasy. Rod zahrnuje dva živé a dva fosilní cykasy z Austrálie. Stromek s podzemním kmenem dosahuje až 1,5m výšky, přičemž listy rostou přímo ze země. Listy jsou na rozdíl od naprosté většiny ostatních cykasů větvené.

Listy byly v minulosti používány do květinové výzdoby, poté co byly bowenie zařazeny mezi chráněné se již takto nevyužívají. Jejich růst je tak pomalý, že se nehodí k masové výrobě na prodej, na rozdíl například od cykasu japonského.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Bowenie byly poprvé popsány v roce 1863 Josephem Daltonem Hookerem, který jim přidělil jméno tehdejšího guvernéra Queenslandu sir George Fergusona Bowena. České druhové názvy "obdivuhodná" a "pilovitá" odpovídají názvům latinským a jsou využívány mj. pro rostliny v botanické zahradě v Liberci.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Oba dva živé druhy rostou v australském Queenslandu, v horkém vlhku tropického dešťového pralesa na stinných svazích a poblíž řek v nížinách. I proto tyto rostliny nesnášejí chlad. Vzhledem k lesnímu původu se doporučuje je pěstovat v polostínu.

Fosilní druh Bowenia eocenica je znám z uhelných dolů v australském státě Victoria, a Bowenia papillosa z uhlí v Novém Jižním Walesu. Obě zkameněliny listů pocházejí z Eocénu.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Bowenie pilovitá

Bowenie jsou opylovány nosatci rodu Miltotranes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]