Bowenia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bowenie

alternativní popis obrázku chybí
Bowenie obdivuhodná v pražském skleníku Fata Morgana
Vědecká klasifikace
Doména: eukaryota (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: cykasorosty (Cycadophyta)
Třída: cykasy (Cycadopsida)
Řád: cykasotvaré (Cycadales)
Čeleď: stangeriovité (Stangeriaceae)
Rod: bowenie (Bowenia)
Hook., 1863
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bowenie (Bowenia Hook., 1863), je rod rostlin z čeledi stangeriovitých a třídy cykasy. Rod zahrnuje dva živé a dva fosilní cykasy z Austrálie. Stromek s podzemním kmenem dosahuje až 1,5m výšky, přičemž listy rostou přímo ze země. Listy jsou na rozdíl od naprosté většiny ostatních cykasů větvené.

Listy byly v minulosti používány do květinové výzdoby, poté co byly bowenie zařazeny mezi chráněné se již takto nevyužívají. Jejich růst je tak pomalý, že se nehodí k masové výrobě na prodej, na rozdíl například od cykasu japonského.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Bowenie byly poprvé popsány v roce 1863 Josephem Daltonem Hookerem, který jim přidělil jméno tehdejšího guvernéra Queenslandu sir George Fergusona Bowena. České druhové názvy "obdivuhodná" a "pilovitá" odpovídají názvům latinským a jsou využívány mj. pro rostliny v botanické zahradě v Liberci.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Oba dva živé druhy rostou v australském Queenslandu, v horkém vlhku tropického dešťového pralesa na stinných svazích a poblíž řek v nížinách. I proto tyto rostliny nesnášejí chlad. Vzhledem k lesnímu původu se doporučuje je pěstovat v polostínu.

Fosilní druh Bowenia eocenica je znám z uhelných dolů v australském státě Victoria, a Bowenia papillosa z uhlí v Novém Jižním Walesu. Obě zkameněliny listů pocházejí z Eocénu.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Bowenie pilovitá

Bowenie jsou opylovány nosatci rodu Miltotranes.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]