Boston (Lincolnshire)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boston
Boston – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
RegionEast Midlands
Ceremoniální hrabstvíLincolnshire
Nemetropolitní distriktBoston
Boston
Boston
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha18,4 km²
Počet obyvatel64 600
Hustota zalidnění3 507,1 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.boston.gov.uk
Telefonní předvolba01205
PSČPE21
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel svatého Botolpha.

Boston je město a malý přístav v Lincolnshire, na východním pobřeží Anglie. Je největším městem bostonské samosprávy s 58 124 obyvateli. V Bostonu samotném žilo podle sčítání z roku 2001 35 124 obyvatel[zdroj?].

Nejviditelnějším znakem města je kostel svatého Botolpha, největší farní kostel v Anglii,[1] který má jednu z nejvyšších věží v Anglii[zdroj⁠?] viditelnou v rovné krajině Lincolnshire na kilometry daleko.

Emigranti z Bostonu pojmenovali podle tohoto města několik svých osad. Nejznámější je Boston v Massachusetts ve Spojených státech amerických.

Název města[editovat | editovat zdroj]

Jméno Boston bývá spojováno se St. Botolph's Town (městem sv. Botolpha)[2] nebo také se St. Botolph's stone (kamenem sv. Botolpha). Mnoho lidí dnes stále věří[zdroj⁠?] příběhu, že první osada v místech dnešního Bostonu byla založena v roce 654, kdy saský mnich jménem Botolph založil klášter na břehu řeky Witham. Závažným důvodem, proč je tento příběh zpochybňován je fakt, že v roce 654 řeka Witham ještě neprotékala v blízkosti Bostonu. Botolphova osada tak mnohem pravděpodobněji vznikla v Suffolku. Tak či onak, Botolph byl velmi populárním mnichem, kterému bylo zasvěceno velké množství kostelů mezi Yorkshire a Sussexem, včetně toho v Bostonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Domesday Book z roku 1086 jmenovitě Boston nezmiňuje. Nicméně zmiňuje osadu Skirbeck, část bohatého panství Drayton. Skirbeck měl dva kostely, z nichž jeden byl pravděpodobně zasvěcen svatému Botolphovi, z čehož patrně vychází název Botolphovo město. Skirbeck je nyní považován za část Bostonu. Ponechal si však své jméno, farnost i volební okres.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Nejcennější[zdroj⁠?] je zde kostel svatého Botolpha. Byl postaven v dekorativním a perpendikulárním stylu. V 19. a 20. století byl nákladem města Bostnu (USA) rekonstruován. Jeho věž je vysoká 90 metrů a je z ní nádherný rozhled na okolní krajinu.

Dále je zde možné navštívit muzeum (Guildhall) a nedaleko ležící Fydell House, postavený v roce 1726 v georgiánském stylu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boston na anglické Wikipedii.

  1. Church sells bits of Boston Stump. news.bbc.co.uk. 2005-11-03. Dostupné online [cit. 2024-02-05]. (anglicky) 
  2. Boston (1.). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]