Boston (Lincolnshire)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boston
Boston
Statistické údaje
Počet obyvatel 35 124

Zeměpisné souřadnice
Správa
Status město
Správní instituce
Webové stránky
Distrikt Boston
Nemetropolitní hrabství: Lincolnshire
Region East Midlands
Země Anglie
Stát Velká Británie
NUTS 3
Ostatní
Ceremoniální hrabství Lincolnshire
Tradiční hrabství Lincolnshire
Volební obvod
Parlament
Kostel svatého Botolpha.

Boston je město a malý přístav v Lincolnshire, na východním pobřeží Anglie. Je největším městem bostonské samosprávy s 58 124 obyvateli. V Bostonu samotném žilo podle sčítání z roku 2001 35 124 obyvatel[zdroj?].

Nejviditelnějším znakem města je kostel svatého Botolpha, největší farní kostel v Anglii, který má jednu z nejvyšších věží v Anglii[zdroj?] viditelnou v rovné krajině Lincolnshire na kilometry daleko.

Emigranti z Bostonu pojmenovali podle tohoto města několik svých osad. Nejznámější je Boston v Massachusetts ve Spojených státech amerických.

Název města[editovat | editovat zdroj]

Jméno Boston bývá spojováno[zdroj?] se St. Botolph's Town (městem sv. Botolpha) nebo také se St. Botolph's stone (kamenem sv. Botolpha). Mnoho lidí dnes stále věří[zdroj?] příběhu, že první osada v místech dnešního Bostonu byla založena v roce 654, kdy saský mnich jménem Botolph založil klášter na břehu řeky Witham. Závažným důvodem, proč je tento příběh zpochybňován je fakt, že v roce 654 řeka Witham ještě neprotékala v blízkosti Bostonu. Botolphova osada tak mnohem pravděpodobněji vznikla v Suffolku. Tak či onak, Botolph byl velmi populárním mnichem, kterému bylo zasvěceno velké množství kostelů mezi Yorkshire a Sussexem, včetně toho v Bostonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Domesday Book z roku 1086 jmenovitě Boston nezmiňuje. Nicméně zmiňuje osadu Skirbeck, část bohatého panství Drayton. Skirbeck měl dva kostely, z nichž jeden byl pravděpodobně zasvěcen svatému Botolphovi, z čehož patrně vychází název Botolphovo město. Skirbeck je nyní považován za část Bostonu. Ponechal si však své jméno, farnost i volební okres.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Nejcennější[zdroj?] je zde kostel svatého Botolpha. Byl postaven v dekorativním a perpendikulárním stylu. V 19. a 20. století byl nákladem města Bostnu (USA) rekonstruován. Jeho věž je vysoká 90 metrů a je z ní nádherný rozhled na okolní krajinu.

Dále je zde možné navštívit muzeum (Guildhall) a nedaleko ležící Fydell House, postavený v roce 1726 v georgiánském stylu.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boston na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]