Bombový útok na Bostonský maraton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bombový útok na Bostonský maraton
Situace bezprostředně po prvním výbuchu Místa výbuchu
Situace bezprostředně po prvním výbuchu
Místa výbuchu
Cíl civilisté
Mrtví lidé
  • 3 diváci na Boylston Street
  • 1 policista v kampusu MIT
  • pachatel při přestřelce ve Watertownu
Zranění lidé 280[1]
Datum 15. dubna 2013 20:45 SELČ
Místo Boston, Massachusetts
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Pachatelé Džochar Carnajev
Tamerlan Carnajev (zabit)
Použité zbraně bomba z tlakového hrnce, pistole, auto
Potrestání pachatele trest smrti

Bombový útok na Bostonský maraton se stal 15. dubna 2013. Okolo 14:45 lokálního času (20:45 SELČ) cca 12 sekund po sobě vybuchly v cíli maratonu dvě bomby vyrobené z tlakových hrnců naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek. Událost se odehrála u ulice Boylston Street, nedaleko Copley Square. Zemřeli tři lidé a přes 170 bylo zraněno. Jako pachatelé byli označeni bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, legální přistěhovalci ze severního Kavkazu, kteří v USA žili od roku 2001.

Oběti[editovat | editovat zdroj]

Situace bezprostředně po prvním výbuchu

Tři oběti podlehly svým zraněním: osmiletý Martin Richard, jehož matka Denise Richardová utrpěla poranění mozku a šestiletá sestra přišla o nohu, 29letá Krystle M. Campbellová, vedoucí restaurace z Medfordu a Lu Ling-c' (Lu Lingzi), 23letá postgraduální studentka na univerzitě v Bostonu z čínské Šanghaje. Minimálně 14 lidí přišlo o končetiny. Bomby byly sestrojeny z tlakových hrnců, které byly naplněny prachem ze zábavní pyrotechniky. Takový typ bomby není příliš účinný, neboť produkuje relativně slabou tlakovou vlnu a malý počet velikých fragmentů. Pro srovnání lze úvést 20 kg TNT s 50% úmrtností na cca 4 m a 99% úmrtností na cca 3,5 m na tlakovou vlnu v hustém davu, což znamená asi 50 obětí.

18. dubna byl podezřelými zastřelen na kampusu MIT policista Sean Collier.

Památník obětem útoku[editovat | editovat zdroj]

Na místě úmrtí obětí z Boylston Street byl v srpnu 2019 dokončen památník od sochaře Pabla Eduarda sestávající ze třech 120–180 cm vysokých kamenných sloupů, dvou spojených a jednoho stojícího o samotě. Původ sloupů je pevně spjat s každou z obětí: sloup věnovaný Martinu Richardovi pochází z jeho rodné čtvrti Dorchester, k němu připojený sloup pro Lu Ling-c' byl věnován Bostonskou univerzitou a materiál pro třetí sloup upomínající Krystle Campbellovou pochází z ostrova Spectacle Island v bostonském zálivu. Kolem sloupů stojí okrasné lampy z bronzu a skla vysoké 5 až 6 metrů.[2]

Útočníci[editovat | editovat zdroj]

18. dubna byl v Bostonu konán tiskový brífink, kde vystoupil Richard DesLauriers, speciální agent z bostonské divize FBI pověřený případem, který řekl: „Po velmi detailním rozboru videa, audia a dalších důkazů, vypouštíme fotografie těchto dvou podezřelých. … Aby bylo jasno, tyto obrázky budou těmi jedinými, a zdůrazňuji, těmi jedinými, které by veřejnost měla zhlédnout, aby nám mohla být nápomocna. Jiné fotografie by neměly být považovány za věrohodné.“ Souběžně s tím další agenti zveřejnili fotografie dvou podezřelých, kteří byli ještě týž den identifikováni jako Tamerlan a Džochar Carnajevovi.

Carnajevovi byli etničtí Čečenci, kteří žili v USA legálně od roku 2001, mladší Džochar získal americké občanství. Tamerlan byl bývalý boxer, byl ženatý a měl dítě, Džochar studoval vysokou školu.[3] Před pěti lety Tamerlan přilnul k islámu. Kvůli víře přestal boxovat, ačkoli se chtěl jednu dobu dokonce stát olympijským reprezentantem USA.[4]

Tamerlan a Džochar přišli hned v den, kdy byly jejich fotografie zveřejněny, v rezidenční čtvrti Watertownu do potyčky s policií, která rychle vyústila v přestřelku. Džocharovi se podařilo utéci, Tamerlan byl zabit (okolnosti jeho úmrtí se rozcházejí – podle ozbrojených složek při přestřelce, podle médií v nemocnici, podle některých svědků do něj vjelo ozbrojené SUV). Džochar byl nakonec dopaden policií 19. dubna několik ulic od místa přestřelky, kde se skrýval v menší lodi. Utrpěl zranění, krvácel a byl ve vážném stavu dopraven do nemocnice.[5] Následné zprávy z médií informovaly jednak o tom, že nebyl ozbrojen a též, že se k útoku přiznal.

Omyly amerických občanů o původu teroristů[editovat | editovat zdroj]

Někteří občané Spojených států amerických zaměnili původ dvou teroristů, když se domnívali, že pocházejí z České republiky namísto z Čečenska. V internetových diskuzích tak někteří Američané neznali skutečný název jimi kritizovaného státu.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Were you or was someone you know injured in the Boston marathon bombings? Share your story [online]. NBC News [cit. 2013-04-17]. Dostupné online. 
  2. MARCELO, Philip. Memorial to victims of Boston Marathon bombing completed. Associated Press [online]. 2019-08-19 [cit. 2019-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Atentátníci z Bostonu? Jeden miloval Borata, druhý byl premiantem školy [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-04-23]. Dostupné online. 
  4. Atentátník z Bostonu nutil matku k zahalování. Vlastní žena ho neznala [online]. Lidovky.cz [cit. 2013-04-23]. Dostupné online. 
  5. V Bostonu dopadli podezřelého teroristu, je ve vážném stavu v nemocnici
  6. https://storify.com/suchosch/e-en-sko?awesm=sfy.co_hIEW

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]