Bohuslav Švarc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Bohuslav Švarc
Narození 6. prosince 1921
Habří
Úmrtí 18. prosince 2011 (ve věku 90 let)
České Budějovice
Ocenění Cena ministra životního prostředí
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohuslav Švarc (6. prosince 1921, Habří - 18. prosince 2011, České Budějovice) byl český odborník na pěstění lesů a bývalý ředitel Lesního závodu Nové Hrady (1956-1982). Za dlouhodobý ekologický způsob hospodaření obdržel v roce 1995 Cenu ministra životního prostředí a od VÚLHM roku 2001 bronzovou medaili za přínos pro vědu a lesnický pěstební výzkum.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v lesnické rodině, jeho otec byl lesním hajným u Města České Budějovice. Po čtyřleté lesnické praxi v lesích Města České Budějovice absolvoval Vyšší lesnickou školu v Písku (1941-1945). Po maturitě v roce 1945 nastoupil u bývalého schwarzenberského velkostatku v Hluboké nad Vltavou. Po převzetí jím vedené lesní správy Arnoštov Vojenskými lesy využil nabídky Ústavu pro pěstování lesů v Opočně (od 1. srpna 1951 asistentem lesního rady Huga Koniase), kde vedl pěstební kurzy, řešil úkoly výchovy, přeměn a převodu lesních porostů a melioraci degradovaných lesních půd. Pod odborným vedením Huga Koniase zakládal řadu poloprovozních pokusných ploch zaměřených na realizaci maloplošného podrostního způsobu hospodaření ve významných lesních oblastech v celém bývalém Československu. V té době studoval dálkově na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Praze.

Roku 1954 nastoupil do funkce vedoucího provozu na SLH Nové Hrady, kde se později stal ředitelem lesního závodu. Působil zde až do odchodu do důchodu. V lesích Novohradska prosazoval maloplošný podrostní způsob hospodaření spojený s přeměnou druhové skladby monokultur na porosty smíšené diferencovaným způsobem podle lesních typů. Tento přírodě blízký a ekologicky přijatelný způsob hospodaření přispěl za 28 roků hospodaření na jednom místě ke zvýšení podílu přirozené obnovy na 60 %, zvýšení přírůstu z prosvětlení, zkvalitnění dřevní zásoby a zvýšení odolnosti lesních porostů proti abiotickým a biotickým škodlivým činitelům.

Byl aktivní též v ochraně přírody. Byl spoluzakladatelem a dlouholetým předsedou základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nové Hrady, iniciátorem ochranářského programu na záchranu jilmů ohrožených grafiózou. Byl neúnavným propagátorem spolupráce mezi lesníky a ochránci přírody, čemuž šel celý život příkladem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]