Bohumil Klika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Bohumil Klika
Narození 28. února 1868
Nový Bydžov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 1. února 1942 (ve věku 73 let)
Ďáblice
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbení Vršovický hřbitov
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Klika (28. února 1868 Nový Bydžov1. února 1942 Ďáblice) byl český mykolog, zoolog, paleontolog, spisovatel a překladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny koláře Josefa Kliky a Marie rozené Bubnové z celkem osmi dětí. V letech 1878–1886 absolvoval gymnázium v Novém Bydžově, kde odmaturoval s vyznamenáním. Poté byl přijat na Univerzitu Karlovu, kde studoval lékařství. Z rodinných důvodů ale musel studia opustit. Následně pracoval pro několik nakladatelů. Do 26 let se věnoval měkkýšům, publikoval řadu článků a dvě větší práce, mimo jiné paleontologicky zaměřenou a dlouho nepřekonanou Měkkýši třetihorních usazenin sladkovodních v severozápadních Čechách o 116 stranách (1892). Studia měkkýšů musel z rodinných důvodů zanechat a do 55 let se profesně věnoval redakčním pracím. Překládal z angličtiny, němčiny, francouzštiny, srbochorvatštiny a švédštiny, ovládal i italštinu. Do češtiny přeložil velkou část díla Julese Verna, některé jeho překlady jsou v pozdějších jazykových úpravách vydávány doposud. Do roku 1920 vydal přinejmenším osm knih pohádek, z nichž část sám sesbíral.

Ve zhruba padesáti letech se začal věnovat mykologii, jeho články vycházely ve sborníku prof. Velenovského Mykologia. Věnoval se břichatkám (Gasteromycetes) a plánoval publikovat jejich českou monografii. K tomuto účelu vybudoval herbář složený jak z vlastních sběrů, tak z darů od dalších mykologů nebo výměnou materiálu s různými institucemi. Josef Velenovský mu věnoval vlastní sbírku gasteromycetů. S přibývajícím věkem ale ze zdravotních důvodů se studiem hub ustal. V roce 1936 jeho herbářovou sbírku odkoupilo Národní muzeum (1041 položek břichatek a podzemek). Posloužila i jako podklad při vzniku kolektivního díla Gasteromycetes, houby - břichatky, která vyšla 16 let po jeho úmrtí v roce 1958.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]