Bohumír Bylanský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
Bohumír Hynek Bylanský
Cisterciácký řád
opat cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna
Církev římskokatolická
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • opat ve Zlaté Koruně (1755–1785)
Osobní údaje
Datum narození 27. března 1724
Místo narození Prachatice
České královstvíČeské království České království,
Datum úmrtí 21. července 1788 (ve věku 64 let)
Místo úmrtí Chýnov
České královstvíČeské království České království,
Místo pohřbení kostel Chýnov
Povolání
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumír Bylanský, O.Cist., též Gottfried Bylansky, (27. března 1724 Prachatice[1]21. červenec 1788 Chýnov[2]) byl v letech 17551785 historicky posledním opatem cisterciáckého kláštera v jihočeské Zlaté Koruně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako František Antonín Bylanský v roce 1724 v Prachaticích. Do zlatokorunského kláštera vstoupil v roce 1743 a o šest let později byl vysvěcen na kněze již jako doktor teologie. V roce 1755 byl ve Zlaté Koruně zvolen (v 31 letech) opatem. Podařilo se mu klášter dostat z velkých dluhů. Velice se zajímal o zemědělství, a z jeho příkazu se na klášterních statcích začalo zkoušet pěstování Bource morušového.

Důsledně dbal na dodržování řádových pravidel mezi mnichy (o úspěšnosti jeho snah svědčí fakt, že při vizitaci kláštera v roce 1763 neměli vizitující k poměrům v komunitě žádné připomínky či námitky). Snažil se klášter zvelebit i materiálně, dal zřídit hvězdárnu, a rozšiřoval fondy klášterní knihovny o soudobou teologickou literaturu. Rovněž byl zvelebován konventní kostel. Opat rovněž podporoval chudé a klášterním poddaným dával možnost vymanit se z robotních povinností.

V roce 1785 byl zlatokorunský klášter z nařízení císaře Josefa II. zrušen. Komunita 36 mnichů byla nucena se rozptýlit se lhůtou do dubna 1786. Opat Bylanský přijal pohostinství Schwarzenbergů na zámku v Chýnově. Zde prožil poslední léta života, zemřel zde a je pohřben v chýnovském kostele.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]