Bitva v Sundském průlivu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva v Sundském průlivu
konflikt: Druhá světová válka
Křižník USS Houston na fotografii z roku 1930
Křižník USS Houston na fotografii z roku 1930

Trvání28. února - 1. března, 1942
MístoSundský průliv, Tichý oceán
VýsledekJaponské vítězství
Strany
Námořní znak Japonska Japonské císařství Spojené státy americké USA
AustrálieAustrálie
Nizozemsko Nizozemské království
Velitelé
Kenzabuo Hara
Takeo Kurita
Austrálie Hector Waller
Spojené státy americké Albert H. Rooks
Nizozemsko W.M. de Vries
Síla
2 těžké křižníky
1 lehký křižník
9 torpédoborců
transportní a pomocné lodě
1 těžký křižník
1 lehký křižník
1 torpédoborec
Ztráty
4 transportní lodě
1 minolovka
2 křižníky
1 torpédoborec

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva v Sundském průlivu byla námořní bitva první fáze pacifické kampaně druhé světové války. Proběhla v noci z 28. února na 1. března 1942 u severního konce Sundského průlivu když dva spojenecké křižníky (následované jedním torpédoborcem) při ústupu z Jávského moře narazily na japonský západní invazní konvoj a jeho doprovod. Všechny tři spojenecké lodě byly potopeny a Japonci se úspěšně vylodili na západní Jávě.

Situace před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Boje o Nizozemskou východní Indii (1941–1942) a Bitva v Jávském moři.

Po katastrofální porážce spojenců v bitvě v Jávském moři 27. února 1942 zbylo spojencům na Jávě pouze několik plavidel. 28. února kotvily v Sarubaji těžký křižník HMS Exeter a 7 torpédoborců. V Batávii kotvil těžký křižník USS Houston, lehký křižník HMAS Perth a torpédoborec Hr. Ms. Evertsen. Spojenecké velení rozhodlo, že tyto lodě budou z oblasti evakuovány. Jako první odpluly ze Surabaye 4 torpédoborce USS John D. Edwards, USS Paul Jones, USS John D. Ford a USS Alden pod velením fregatního kapitána Binforda, kterým se povedlo proklouznout Balijským průlivem do Indického oceánu.

Houston a Perth vypluly z Batávie 28. února v 19:30 a jejich cílem bylo proplout Sundským průlivem mezi Sumatrou a Jávou do Indického oceánu. Se zpožděním je následoval i Evertsen. Předchozí den touto cestou unikla skupina lodí z Batávie a cesta měla být podle zpravodajských informací volná. K západní Jávě ale mezitím připlul japonský západní invazní svaz a jeho doprovod. Na Jávě se vyloďovalo 56 transportních lodí a jim přímou nebo vzdálenou podporu poskytovala skupina lodí pod velením kontradmirála Kurity ve složení 1 lehká letadlová loď Rjúdžó, 4 těžké křižníky (Suzuja, Kumano, Mikuma a Mogami), 3 lehké křižníky a 23 torpédoborců.

Bitva[editovat | editovat zdroj]

Krátce před 23. hodinou zahlédl japonský torpédoborec Fubuki obě spojenecké lodě. Fubuki vystřelil salvu 9 torpéd na spojenecké lodě, které se však torpédům stačily vyhnout. Torpéda pokračovala do zálivu, kde kotvily transportní lodě. Zde torpéda zasáhla a potopila minolovku W-2 a transportní lodě Sakura Maru a Horai Maru. Fubuki informoval japonské velení o přítomnosti cizích lodí. Proti spojeneckým lodím vyrazily těžké křižníky Mogami a Mikuma, lehký křižníky Natori a 9 torpédoborců. Nastala přestřelka po níž se krátce po půlnoci 1. března 1942 lehký křižník Perth potopil. O půl hodiny později se potopil i těžký křižník Houston. Z 1064 mužů, kteří byli na palubě, jich Japonci vylovili jen 368. Na palubě křižníku zahynul i jeho velitel Albert H. Rooks.

Po bitvě[editovat | editovat zdroj]

Zbývající plavbyschopné lodě v Surabayi (Exeter a dva torpédoborce) se pokusily o únik následující den, ale byly potopeny v bitvě u Baweanu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu bitva v Sundském průlivu na Wikimedia Commons
  • OTHER, A.N. Japanese Destroyers In Battle of Sunda Strait [online]. navyhistory.org.au [cit. 2014-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  • TULLY, Anthony P. Naval Alamo: The Heroic Last Months of the Asiatic Fleet, Dec 1941-March 1942 [online]. asiaticfleet.com, rev. 2002-03-15 [cit. 2014-10-03]. Dostupné online. (anglicky)