Bitva u Baweanu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Baweanu
konflikt: Druhá světová válka
Potápějící se Exeter
Potápějící se Exeter

Trvání1. března, 1942
MístoJávské moře, Tichý oceán
VýsledekJaponské vítězství
Strany
Námořní znak JaponskaJaponsko Vlajka USA se 48 hvězdamiUSA
Spojené královstvíVelká Británie
Velitelé
Takeo Takagi
Ibó Takahaši
Oliver L. Gordon
Síla
1 lehká letadlová loď
4 křižníky
4 torpédoborce
1 křižník
2 torpédoborce
Ztráty
1 křižník a 2 torpédoborce

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Baweanu, či druhá bitva v Jávském moři a nebo bitva u jižního Bornea, byla jedna z námořních bitev druhé světové války. Proběhla ve dne 1. března 1942. Příčinou bitvy byla snaha Spojenců, kteří spojili své síly pod jednotným vedením ABDACOM, o evakuaci z Jávské oblasti.

Po katastrofální porážce Spojenců v bitvě v Jávském moři 27. února 1942 zbylo obráncům na Jávě pouze několik plavidel. 28. února kotvily v Surabayi těžký křižník HMS Exeter a 7 torpédoborců. V Batávii kotvil těžký křižník USS Houston a lehký křižník HMAS Perth. Spojenecké velení rozhodlo, že tyto spojenecké lodě budou z oblasti evakuovány.

Jako první odpluly ze Surabaye 4 torpédoborce USS John D. Edwards, USS Paul Jones, USS John D. Ford a USS Alden pod velením fregatního kapitána Binforda, kterým se povedlo proklouznout Balijským průlivem do Indického oceánu. Křižníky Houston a Perth však byly potopeny 1. března 1942 v bitvě v Sundském průlivu.

Zbývající lodě ze Surabaye – těžký křižník Exeter, torpédoborce HMS Encounter a USS Pope – se pokoušely dostat do Indického oceánu a dále na Cejlon. Nemohly k tomu použít Balijský průliv jako úspěšné torpédoborce, protože Exeter měl moc velký ponor. Torpédoborec Pope měl původně odplout s ostatními americkými torpédoborci, ale protože se kvůli opravě nezúčastnil (první) bitvy v Jávském moři, tak mu zůstala všechna torpéda. A proto bylo rozhodnuto, že bude doprovázet Exeter. Skupina vyplula pod velením kapitána Gordona ze Surabaye v 19 hodin 28. února. Snahou Gordona bylo vyhnout se japonské východní invazní skupině, která se vyloďovala asi 100 km západně od Surabaye a v noci z 1. na 2. března proplout Sundským průlivem.

Dne 1. března v půl desáté byly Gordonovy lodě o ostrova Bawean objeveny. Zpozoroval je japonský svaz lodí pod velením kontradmirála Takea Takagiho ve složení těžké křižníky Nači a Haguro a 2 torpédoborce. Takagi katapultoval průzkumné letouny a přivolal na pomoc skupinu pod velením viceadmirála Ibó Takahašiho ve složení těžké křižníky Ašigara a Mjókó a 2 torpédoborce. V nastalé přestřelce byly potopeny Exeter a Encounter. Torpédoborci Pope se dařilo ještě nějakou dobu unikat, ale nakonec byl nalezen letadly z lehké letadlové lodi Rjúdžó a po několika vlnách náletů byl potopen.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]