Bawean

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bawean
Přístav Sangkapura
Přístav Sangkapura
LokalizaceJávské moře
StátIndonésieIndonésie Indonésie
• ProvincieVýchodní Jáva
Topografie
Rozloha196 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholGunung Tinggi (655 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel70 000 (2010)
Hustota zalidnění357,1 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bawean je ostrov v Jávském moři 150 km severně od přístavu Surabaja, který patří k indonéské provincii Východní Jáva. Má rozlohu 196 km² a žije na něm okolo 70 000 obyvatel, kteří jsou převážně Madurci a vyznávají islám, největším městem je Sangkapura.

Ostrov má přibližně kruhový tvar o průměru okolo 15 km. Je sopečného původu, nacházejí se na něm termální prameny a posvátné kráterové jezero Danau Kastoba. Pobřeží je lemováno mangrovy, vnitrozemí je kopcovité, nejvyšší vrchol dosahuje 655 m n. m. Většina původního tropického pralesa byla proměněna v zemědělskou půdu. Pěstuje se teka obrovská, indigovník pravý, palma kokosová, rýže a kukuřice, významným zdrojem obživy je rybolov. Těží se onyxy, v okolním moři byly objeveny bohaté zásoby ropy. V lesích na Baweanu žije jako endemit kriticky ohrožený jelínek baveánský,[1] vyskytuje se zde také prase sundské a makak jávský.

Název Bawean znamená v sanskrtu „místo, kde svítí slunce“.[2] Za nizozemské nadvlády nesl ostrov oficiálně název Lubok, je známý také jako Pulau putri (Ostrov žen). Tato přezdívka vychází ze zdejšího zvyku merantau, praktikovaného již od 19. století, podle kterého odchází z chudého a odlehlého ostrova většina mužů v produktivním věku do světa za výdělkem.[3] Mnozí z nich zůstávají v cizině nastálo, početná menšina Baweánců žije například v Singapuru. Výsledkem je, že více než tři čtvrtiny obyvatel ostrova tvoří ženy.[4]

V březnu 1942 proběhla nedaleko ostrova námořní bitva u Baweanu, v níž Japonci potopili britský křižník Exeter.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ultimateungulate.com [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-07. 
  2. http://thingsasian.com/story/indonesias-bawean-island-magic-faith
  3. https://joshuaproject.net/people_groups/10740/ID
  4. Archivovaná kopie. basementgeographer.com [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]