Přeskočit na obsah

Bitva u Pelagonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Pelagonie
konflikt: Byzantsko-franské války
Michael VIII., obnovitel Byzantské říše na minci
Michael VIII., obnovitel Byzantské říše na minci

TrváníZáří 1259
MístoPelagonie
Souřadnice
Výsledekrozhodné vítězství Nikájského císařství
Strany
Byzantská říše Nikájské císařství Epirský despotát
Znak Achajského knížectví za vlády Villehardouinů Achajské knížectví

Sicilské království Sicilské království

Velitelé
Byzantská říše Jan Palailogos
Byzantská říše Alexios Strategopoulos
Jan Dukas
Michael II. Komnenos Dukas
Jan Dukas (přeběhl)
Znak Achájského knížectví za vlády Villehardouinů Vilém II. z Villehardouinubílá vlajka
Geoffroy z Brielbílá vlajka
Angelo Sanudobílá vlajka
Síla
6 000 mužů neznámý, ovšem
v početní přesile
Ztráty
neznámé neznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Pelagonie se odehrála v září roku 1259, mezi Nikájským císařstvím, které zde stálo proti knížectví Achajskému, despotátu Epirskémukrálovství Sicilskému. Byla to rozhodující událost v dějinách Blízkého východu, která byla předzvěstí byzantského znovudobytí Konstantinopole a konce Latinského císařství.

Nikájský císař Theodoros II. Laskaris zemřel roku 1258 a jeho nástupcem se stal jeho nezletilý syn Jan IV. Dukas Laskaris, jehož regentem a spolucísařem se stal Michael VIII. Palaiologos, který se snažil o obnovu Byzantského císařství. V roce 1259 se achájský kníže Vilém II. z Villehardouinu oženil s dcerou epirského despoty Michaela II. a upevnili tak spolu spojenectví proti Nikáji. S nimi se spojil také sicilský král Manfred, který jim poslal 400 rytířů.

Tak roku 1259 Nikáju napadla Thesálie ve spojení s Achájou a Epirem. Společně postupovali na sever, aby vyplenili evropská území patřící Nikájskému císařství. V čele byzantské armády vyrazili bratr císaře Michaela – Jan PalailogosTheodoros Dukas, bratr epirského despoty Michaela. Podle francouzské kroniky Morea, sestávala nikájská armáda hlavně z tureckých žoldnéřů a žoldnéřů mnoha dalších národností, avšak počet celkové armády může být lehce nadsazen. Theodoros Dukas shromáždil místní rolníky a se svou armádou rozbil tábor na kopcích, aby měl výhled do krajiny. Theodor pak poslal k Michaelovi II. falešného dezertéra, aby roznesl zprávy o tom, jak jsou nikájské síly velké a také ho obvinil z útoku na člena své rodiny. Vévoda z Korutan, který zde stál také v čele 300 Němců, nevěřil dezertérovi a přesvědčil Achájské, aby zůstali na bojišti. Michael II. zatím v noci přeběhl na stranu Nikáje, podle Georgose Pachymera proto, že se jeho nemanželský syn Jan pohádal s Vilémem.

Michael VIII. obnovitel Byzantské říše

Druhý den vévoda korutanský se svými oddíly napadl své rodáky na straně Nikáji, avšak padl v boji. Maďarští lučištníci pak postříleli koně na achájské straně, jejichž rytíři byli bez koní bezbranní. Achájští pěšáci se rozprchli a rytíři se vzdali. Vilém byl zajat a předveden před Jana Palailoga, poté se musel vzdát své klíčové pevnosti Mystras na Peloponésu, než byl propuštěn.

Jan Palailogos pokračoval v tažení až k Thébám. Achájské knížectví, které bylo po čtvrté křížové výpravěŘecku nejmocnějším státním útvarem, se nyní stalo vazalem. Nejmocnějším franským státem se nyní stalo Athénské vévodství. A Michael VIII. mohl nyní naplánovat převzetí Konstantinopole.

Problém kroniky Morea je její tvrzení o přítomnosti vévody z Korutan, tehdejším vévodou byl Oldřich III. a ten vládl ještě mnoho let po bitvě. Zřejmě se jednalo o fiktivní postavu, která měla být protiváhou k achájskému knížeti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Pelagonia na anglické Wikipedii.