Bitva u Kerkenny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Kerkennah
konflikt: Druhá světová válka
trvání: 16. duben, 1941
místo: U Kerkennah, Středozemní moře
výsledek: Vítězství Britů
strany
Kingdom of Italy Itálie RN Ensign Velká Británie
velitelé
Pietro de Cristofaro P J Mack

síla
3 torpédoborce 4 torpédoborce
ztráty
3 torpédoborce a 5 obchodních lodí potopeno, 1800+ mrtvých 1 torpédoborec potopen, 41 mrtvých

Bitva u Kerkenny byla námořní bitvou druhé světové války ve Středozemním moři. Bitva se uskutečnila v noci 16. dubna 1941Kerkennských ostrovů mezi italským a britským námořnictvem.

Počátkem dubna se v Neapoli shromáždil konvoj 4 německých a 1 italské lodě, který měl dopravit posily a zásoby pro Rommelovu ofenzívu, během které zahnal Brity zpět do Egypta. Italská loď Sabaudia měla dopravit střelivo a německé lodě měly dopravit 3000 vojáků a 14 400 tun vojenského materiálu. K ochraně konvoje byly určeny torpédoborce Luca Tarigo, BalenoLampo, kterým velel námořní kapitán Pietro de Cristofaro.

Britové se o přípravě tohoto konvoje dozvěděli z Ultra už 11. dubna. Vyslali na Maltu torpédoborce HMS Jervis, HMS Janus, HMS NubianHMS Mohawk pod velením námořního kapitána P. J. Macka, aby konvoj napadnul.

Konvoj byl zpozorován a sledován průzkumným letadlem z Malty už ráno 15. dubna. Po setmění vyplula z Malty Mackova skupina a 16. dubna 1941 ve 2 hodiny ráno narazila na italsko-německý konvoj. Podařilo se jí využít překvapení a palebné převahy. V boji, který trval asi 40 minut, byly potopeny torpédoborce Luca Tarigo, BalenoLampo, obchodní lodě Sabaudia (1600 brt), Iserlohn (5825 brt), Aegina (4135 brt), Adena (5945 brt). Poškozená obchodní loď Arta (4130 brt) raději najela na břeh. Na britské straně se po zásahu 2 torpéd z Tariga potopil torpédoborec Mohawk.

Mackovi se podařilo zničit celý konvoj, a tak se vrátil zpět na Maltu. Z přepravovaných 3000 vojáků bylo zachráněno pouze 1248. Velitel konvoje Pietro de Cristofaro se potopil spolu s Tarigem. Torpédoborec Lampo se později podařilo vyzvednout, opravit a vrátit do služby.