Bitva na Sommě (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva na Sommě
Hawthorn Ridge Redoubt mine (1 July 1916) 1.jpg
Základní informace
Původní názevThe Battle of the Somme
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Žánrydokumentární film
propagandistický film
němý film
RežieGeoffrey H. Malins
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHenry de Beauvoir de Lisle
StřihCharles Urban
Výroba a distribuce
Premiéra1916
Bitva na Sommě na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hraný útok natočený před začátkem skutečné bitvy.
Filmový titulek k této sekvenci: Britští Tomíci pod palbou zachraňují kamaráda. (Tento muž zemřel 30 minut po příchodu do zákopů.)

Bitva na Sommě (1916) byl dokumentární a propagandistický film natočený oficiálními britskými kameramany Geoffrey Malinsem a Johnem McDowellem během první světové války. I když měl být hlavně patriotickou propagandou, dokázal film poskytnout velmi působivé zobrazení zákopové války s mnoha mrtvými a umírajícími britskými a německými vojáky.

Malins a McDowell natočili film před a během bitvy na Sommě, která začala 1. července 1916. Některé scény, v nichž pěšáci vylézají ze zákopu a útočí do země nikoho, zinscenovali ještě před bitvou v bezpečí zázemí. Ale na dalších záběrech Malins zachytil nejslavnější události prvního dne bitvy, kdy byl přítomen na frontě u Beaumont Hamelu. Na tomto místě nafilmoval výbuch podminovaného německého opevnění na Hawthonské vyvýšenině, stejně jako přípravy a útok 1. praporu Lancashireských střelců z 29. divize.

Malins a McDowell původně nezamýšleli natočit dlouhometrážní film, ale když Britská komise pro válečné filmy zhlédla natočený materiál, rozhodla, že vzhledem k jeho kvalitě a množství, bude uveden v kinech jako plnohodnotný dlouhometrážní film. Producentem se stal William F. Jury a editory Malins a Charles Urban.

Konečná verze filmu trvala 62 minut a 50 sekund a byla umístěna na pěti filmových cívkách. Poprvé byl film promítán 10. srpna 1916 pozvanému publiku v divadle Scala, tedy v době, kdy vlastní bitva ještě stále probíhala. 21. srpna byl film současně uveden ve 34 londýnských kinech a následující týden i v kinech mimo hlavní město. V srpnu snímek zhlédla i královská rodina na soukromém promítání na hradě Windsor. Celkem byl film promítán v 18 zemích.

Film byl promítán i britským vojákům odpočívajícím ve Francii: nováčkům poskytoval alespoň základní představu, s čím se zanedlouho setkají. Jediná věc, na kterou si vojáci stěžovali, byl chybějící charakteristický zvuk bitvy. Ovšem, na němý film, titulky nečekaně upřímně popisovaly snímky raněných a umírajících.

Podle britských úřadů měl film zvyšovat morálku obyvatelstva a skutečně se mu od většiny diváků dostalo kladného přijetí. Někteří ale považovali za nemorální zobrazovat scény násilí a děkan Durhamské univerzity protestoval „proti zábavě, která zraňuje srdce a porušuje posvátnost lidského umírání“. Další si stěžovali, že se tak vážný film promítá ve společnosti komedií. Publikum v Británii během dvou měsíců zakoupilo kolem 20 milionů vstupenek. V tomto ukazateli zůstává Bitva na Sommě jedním z nejúspěšnějších britských filmů v historii.

Historici se domnívají, že z konečné verze filmu bylo mnoho z původního materiálu cenzurou vyřazeno, protože Ministerstvo války chtělo, aby film obsahoval záběry, které by podpořily válečné úsilí a zvýšily morálku, což se více než úspěšně podařilo.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Battle of the Somme (film) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]