Bible litoměřicko-třeboňská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bible litoměřicko-třeboňská
Jazyk čeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bible litoměřicko třeboňská (někdy také Bible Zmrzlíkova) je třetí významnou českou biblí tzv. 1. redakce. Jejím autorem je písař Matěj z Prahy, který opisoval starší předlohu, stejnou jako autor Bible olomoucké. Bible byla psána pro mincmistra Petra Zmrzlíka ze Svojšína. Knihy po sobě nenásledují tak, jak ve Vulgátě, neboť písař pracoval v takovém pořadí, jak dostával předlohy. Proto na začátek vložil předmluvu obsahující správné pořadí biblických knih.

Rukopis nese několik dat, podle toho, jak které části byly dopsány. Pochází z let 1409-1414. Je zachován ve třech svazcích, z nichž první dva se nachází v Státním oblastním archivu v Litoměřicích, třetí ve Státním oblastním archivu v Třeboni (odtud pochází také jméno této bible).

Text rukopisu byl později opraven písařem, který se řídil tzv. 2. redakcí, takže mnoho archaických výrazů bylo vyškrabáno a nahrazeno novými. Na dvou místech se nachází i výklad Jana Husa[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYAS, Vladimír. Česká Bible v dějinách národního písemnictví. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 1997. ISBN 80-7021-105-9. S. 58. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]